A A A

Aplikacja pomaga Kubańczykom odzyskać dostęp do internetu

19 lipca 2021, 13:00
Z narzędzia Psiphon skorzystało już 1,4 milionów mieszkańców Kuby.
Aplikacja pomaga Kubańczykom odzyskać dostęp do internetu

Niespokojnie na wyspie

Na Kubie trwają największe od lat protesty antyrządowe. Ich przyczyną jest frustracja spowodowana kryzysem gospodarczym, nasilaniem się pandemii koronawirusa oraz ignorowaniem problemów przez rząd, który oficjalnie przedstawia Kubę jako państwo dobrobytu, a sytuację jako niemal idealną. Przedstawiciele władz oficjalnie ogłosili, że protesty są inicjowane przez „finansowanych przez USA kontrrewolucjonistów".

Jednym z kroków, które podjął rząd w celu stłumienia protestów, jest ograniczenie dostępu do mediów społecznościowych, co utrudnia m.in. komunikowanie się w celu zorganizowania demonstracji. W rezultacie aplikacje takie jak Facebook czy WhatsApp są czasowo wyłączane i mają problemy z działaniem.

 

Na ratunek protestującym

Z pomocą przyszło narzędzie Psiphon, które umożliwia nawiązanie połączenia z internetem w taki sposób, by uniknąć centralnie nałożonych ograniczeń i powodowanych przez rząd problemów z siecią. Firma Psiphon Network ogłosiła, że według jej danych z aplikacji skorzystało aż 1,4 milionów Kubańczyków, co oznacza niemal 20% użytkowników internetu na Kubie.

Choć Psiphon Network otrzymuje dofinansowanie od amerykańskiego rządu, komentatorzy i politycy naciskają na prezydenta Bidena, by podjął dodatkowe kroki w celu wsparcia kubańskiego społeczeństwa. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki nie odpowiedziała jednak na konferencji prasowej na pytanie o to, czy Biden zaoferował rządowe wsparcie prywatnym amerykańskim firmom, które są w stanie pomóc Kubańczykom.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Tagi: VPN
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Twitter proponuje ugodę
21 września 2021
Portal jest skłonny zapłacić wprowadzonym w błąd inwestorom ponad 800 milionów dolarów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto