A A A

Aplikacja pomoże wykryć wczesne objawy Alzheimera

31 lipca 2019, 12:10
18-letni student z Vancouver zaprezentował pomysł na aplikację, która wykorzystuje czujniki urządzeń mobilnych do przewidzenia choroby Alzheimera. Jej upowszechnienie mogłoby przyczynić się do spowolnienia rozwoju choroby u wielu pacjentów.
Aplikacja pomoże wykryć wczesne objawy Alzheimera

Algorytm stworzony przez Kai Leonga śledzi sposób, w jaki ludzie chodzą. Wystarczy uruchomić aplikację i umieścić smartfon w tylnej kieszeni, by poddać się „badaniu". Wbudowane w telefon czujniki zarejestrują ruchy potencjalnego pacjenta w celu dalszej ich analizy. Wzorce chodzenia są bowiem, jak powiedział Kai Leong telewizji CBC, „markerami chorób neurodegeneracyjnych", do których należy choroba Alzheimera.

Aplikacja oczywiście nie będzie konkurować z medycznymi systemami analizy chodu, ma jedynie pomóc w dostrzeżeniu sygnałów, które mogą być wczesnymi objawami choroby.

Im wcześniej, tym lepiej
Powodująca degradację układu nerwowego choroba Alzheimera ma przebieg wieloletni i postępujący, a jej konsekwencją jest niepełnosprawność psychiczna i fizyczna. Bardzo często choroba jest diagnozowana zbyt późno, aby móc skutecznie spowolnić jej rozwój i odsunąć w czasie jej skutki. Dlatego też zaproponowana przez Kai Leonga aplikacja może mieć kolosalne znaczenie dla wielu przyszłych pacjentów.

Do poszukiwania pomysłu skłoniło go osobiste doświadczenie – chora na Alzheimera babcia Leonga przez wiele lat była niewłaściwie leczona po błędnie postawionej diagnozie.

Aplikacja nie jest jeszcze przygotowana do upublicznienia. Prezentowana była na międzynarodowym konkursie innowacji naukowo-technnicznych w Chinach pod koniec lipca jako propozycja Youth Science Canada.

fot. 123RF

 

 


Barbara Blaczkowska
Tagi: aplikacje
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto