A A A

Aplikacje Linuksa na Chrome OS wkrótce w wersji stabilnej

21 maja 2021, 15:00
Długo oczekiwana nowość już niedługo wyjdzie z fazy testów.
Aplikacje Linuksa na Chrome OS wkrótce w wersji stabilnej

Mniej limitów

Głównym atutem komputerów bazujących na systemie Chrome OS jest niska cena oraz integracja systemu operacyjnego z przeglądarką, co zapewnia prostą obsługę. Jest to, niestety, także przyczyna wielu ograniczeń, z którymi Google stara się walczyć już od dawna. Po dodaniu nowych funkcji dla trybu offline, producent zabrał się wreszcie za rozwiązanie problemu z niedoborem aplikacji – rozwiązaniem miała być integracja ze środowiskiem Linux. Po prawie trzech latach od zapowiedzi, długo wyczekiwana nowość ma wreszcie trafić do wersji stabilnej systemu.

 

Trzy systemy w jednym?

Użytkownicy po zaktualizowaniu Chrome OS-a, oprócz możliwości korzystania z programów dla Linuksa, otrzymają dostęp do nowej ikonki terminala, który ułatwi zarządzanie nową funkcją. Aktualizacja poprawi wreszcie obsługę portów USB, usprawni przekierowywanie portów czy wprowadzi synchroniczne aktualizacje między systemem, a obsługującym narzędzia Linuksa, specjalnym kontenerem (narzędzie będzie automatycznie instalować własne łatki ok. 10-15 minut po tym, jak pobierzemy nową wersję Chrome OS) .

Nowinki te trafią do użytkowników w ramach kolejnej poprawki, oznaczonej numerem 91. To ważna zmiana, która powinna znacząco poszerzyć możliwości komputerów z Chrome OS-em. W przyszłości Google planuje w podobny sposób dać użytkownikom dostęp do oprogramowania z Androida.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Pentium4320
Pentium4320
24 maja 2021, 10:03
Wiem, że zwykle nie odpowiada się na newsy ze strony na forum, ale jako wieloletni Administrator Linux czuję, że muszę coś od siebie napisać. Zacznijmy od tego, że Chrome OS to Linux oparty na zwyczajnym kernelu Linuxa, nie pamiętam teraz jaka to dokładnie wersja, ale nie ma większego znaczenia. Nie jest to więc kwestia jakiejś wielkiej modyfikacji ChromeOS aby obsłużyć aplikacje Linuxowe, jest to kwestia zastosowania jednego z gotowych managerów pakietów jak apt, yum, brew etc.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto