A A A

Aplikacje z chińskich sklepów gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach

16 sierpnia 2019, 11:50
Skala naruszeń prywatności w Chinach – dane z raportu CN-CERT są alarmujące.
Aplikacje z chińskich sklepów gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach

Rząd Chin ogłosił na początku sierpnia, że planuje rozprawić się z powszechnymi naruszeniami prawa do prywatności. Chodzi m.in. o nielegalne gromadzenie danych przez działające tam serwisy Internetowe. Niezależne centrum do spraw cyberbezpieczeństwa (CN-CERT) przyjrzało się też uprawnieniom dystrybuowanych w sklepach aplikacji. Najważniejsze dane z raportu przytoczył Tech Node.

Okazuje się, że każda zbiera średnio ponad 20 różnych informacji o swoim użytkowniku i wymaga nadania podczas instalacji aż 25 różnych uprawnień. Ponad 30 proc. pozwoleń nie dotyczy funkcjonowania danego programu. Mowa tu zwłaszcza o wykrywaniu innych aplikacji zainstalowanych na telefonie czy nadaniu uprawnień do odczytu i zapisu plików. Wiele apek wykazywało też różne, budzące podejrzenia aktywności.

W Chinach działa ponad 200 sklepów, a w każdym z nich można znaleźć ok. 5 milionów aplikacji, co daje łącznie ponad miliard pobrań. To przyczyniło się do powstania ogromnej bazy tanich do zdobycia informacji, którymi handlują organizacje o coraz bardziej złożonej strukturze. Zjawisko jest już tak powszechne, że dane osobowe pochodzące z platform zajmujących się dostawani żywności są wyceniane na zaledwie... centa.

fot. 123RF

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto