A A A

Apple i Google blokują kolekcjonowanie danych

14 grudnia 2020, 11:00
Z aplikacji w sklepach Gogle'a i Apple'a mają zniknąć moduły śledzące dostarczane przez firmę X-Mode Social.
Apple i Google blokują kolekcjonowanie danych

Tylko za zgodą

Dziennik „The Wall Street Journal" informuje, że firmy Apple i Google zażądały usunięcia kodu śledzącego lokalizację użytkowników z oprogramowania rozpowszechnianego za pośrednictwem sklepów App Store i Google Play.

 

Zakazany SDK

Żądanie dotyczy modułów śledzących utworzonych za pomocą pakietu SDK (Software Development Kit) dostarczonego przez firmę X-Mode Social. Jest on wykorzystywany przez twórców ponad 400 aplikacji znajdujących się w sklepach Google'a i Apple'a.

Problem polega na tym, że programy zbierające dane lokalizacyjne użytkowników przekazują te informacje firmie X-Mode; ta z kolei sprzedaje je zewnętrznym odbiorcom – między innymi armii. Zaniepokojenie Google'a i Apple'a wywołał fakt, że wiele spośród aplikacji jest przeznaczonych dla społeczności muzułmańskiej.

Apple daje teraz programistom dwa tygodnie na usunięcie modułów śledzących; Google żąda z kolei, aby pozbyli się ich w ciągu tygodnia (z możliwością ubiegania się o przedłużenie terminu do 30 dni). Zignorowanie wezwania będzie skutkować usunięciem aplikacji ze sklepów.

 

Poprawki do licencji

Obydwa przedsiębiorstwa oczekują, że X-Mode wprowadzi poprawki do swojego SDK. Napisane z jego wykorzystaniem aplikacje będą mogły gromadzić dane lokalizacyjne dopiero po uzyskaniu wyraźnej zgody użytkownika. Dotychczas odpowiednie zapisy były albo ukryte głęboko wewnątrz licencji EULA, albo właściciela smartfona w ogóle nie informowano o tym, że jest stale śledzony.

fot. Mohamed Hassan – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto