A A A

Apple i Samsung obawiają się niedoboru półprzewodników

30 kwietnia 2021, 12:30
Dwaj giganci mogą znaleźć się wkrótce w poważnych tarapatach.
Apple i Samsung obawiają się niedoboru półprzewodników

Wysychająca rzeka

Niedobór komponentów do produkcji elektroniki coraz bardziej dotyka kolejne firmy z branży technologicznej. Dwóch kolejnych producentów sprzętu (Apple i Samsung) ogłosiło, że w dalszej części roku spodziewają się trudności wynikających z pustych magazynów.

 

Ten rok będzie gorszy

Tim Cook, dyrektor Apple’a, przyznał wprost, że problemy z dostawami mogą odbić się zwłaszcza na nowych komputerach i tabletach korzystających z autorskiego chipu M1. Sytuacja może być powodem zahamowania zysków spółki, które miały w ostatnim roku wzrosnąć o 54%. Dla giganta z Cupertino rok 2020 będzie historyczny – koncern jako pierwszy uzyskał giełdową wycenę na poziomie 2 bilionów dolarów. Niedobory chipów mogą jednak sprawić, że dobry okres dla inwestorów wkrótce się skończy. Szef Apple’a zadeklarował, że firma zrobi co w jej mocy, by poradzić sobie z realizacją kolejnych zamówień.

Problemów spodziewa się też Samsung, który zajmuje się produkcją zarówno chipów, jak i gadżetów elektronicznych. Firma zanotowała w 2020 roku wyniki lepsze o 46% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale spodziewa się, że wkrótce dobre czasy się skończą. Trudności mają dotknąć zwłaszcza działy produkcji telewizorów i smartfonów.

Chociaż kryzys zaczął być odczuwalny przy okazji pandemii koronawirusa, analitycy wskazują, że ten czynnik jedynie zaostrzył problem, który powoli narastał już od 2018 roku. To wtedy rozpoczęła się wojna handlowa między USA i Chinami. Przestawienie wielu ludzi na pracę zdalną i więcej czasu spędzanego w domu jedynie przyspieszyły wybuch kryzysu, do którego bez odpowiednich inwestycji i reakcji przemysłu w końcu i tak musiało dojść.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto