A A A

Apple ostrzega przed zmianą przepisów szykowaną przez UE

5 listopada 2021, 07:00
Producent iPhone'ów krytykuje projekt wytycznych UE, które pozwoliłyby klientom instalować aplikacje spoza App Store.
Apple ostrzega przed zmianą przepisów szykowaną przez UE

Walka o bezpieczeństwo czy dominację?

Bruksela chce zmusić prawnie producentów telefonów do zgody na instalowanie na ich urządzeniach aplikacji pochodzących spoza oficjalnych sklepów z oprogramowaniem.

Zdaniem Craiga Federighiego, wiceprezesa ds. inżynierii oprogramowania w firmie Apple, przyjęcie takich przepisów byłoby dużym zagrożeniem dla właścicieli smartfonów – mogłyby one łatwo paść łupem cyberprzestępców. – Wystarczy jedno zhakowane urządzenie, aby złośliwe oprogramowanie dostało się do sieci i zagroziło systemom rządowym, sieciom korporacyjnym i użytkownikom prywatnym – ostrzega Federighi. Swoimi wątpliwościami podzielił się podczas wystąpienia na konferencji Web Summit 2021 w Lizbonie.

Gigant z Cupertino nazywa nieoficjalne instalowanie aplikacji (będące codziennością w telefonach z systemem Android, które stanowią większość urządzeń na całym świecie) „ładowaniem bocznym".

Krytycy największych koncernów technologicznych twierdzą, że protesty Apple'a i innych firm mają na celu jedynie wzmocnienie ich dominującej pozycji na rynku. Koncern z Kalifornii ma inne zdanie – twierdzi, że jego polityka jest kwestią dbałości o zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom.

fot. Apple


Katarzyna Bielińska
Tagi: Apple
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto