A A A

Apple utrudnia wymianę baterii nieoficjalnym serwisom

9 sierpnia 2019, 10:10
Apple wciąż zamierza walczyć z naprawianiem swoich urządzeń w nieoficjalnych serwisach. Tym razem
Apple utrudnia wymianę baterii nieoficjalnym serwisom

W Stanach Zjednoczonych ostatnio rozpoczęła się debata o "prawie do naprawy", ale w polityce Apple nic się nie zmieniło – firma wciąż zamierza walczyć z zewnętrznymi firmami zajmującymi się naprawą ich urządzeń. Teraz firma aktywowała w iPhonach blokadę oprogramowania, która ma skłonić użytkowników smartfonów do wymiany baterii w autoryzowanych serwisach.

O nowej „funkcji" napisał serwis iFixit. Samo przełożenie baterii w nieoficjalnym serwisie wciąż jest możliwe, tyle że powoduje ono zablokowanie aplikacji pokazującej dane dotyczące stanu akumulatora. Po naprawie dokonanej w nieautoryzowanym zakładzie zamiast wskaźników zużycia wyświetla się tylko napis informujący, że właściciel urządzenia powinien udać się do autoryzowanego punktu.

Zdaniem Gizmodo, blokada nie jest trwała i do jej zdjęcia wystarczy klucz uwierzytelniający Apple'a. Tyle że firma udostępniła go wyłącznie oficjalnym serwisom i raczej nie zamierza tego zmienić. To praktyki podobne do stosowanych przez Forda w nowych samochodach, w których tylko oficjalny serwis wie jak dezaktywować kontrolkę po wymianie oleju.

Opisane ograniczenie najprawdopodobniej dotyczy tylko modeli iPhone'ów XR, XS i XS Max z 12. lub 13 betą iOS-a.

fot. Apple

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
grzegor9
grzegor9
9 sierpnia 2019, 15:02
~Anonim napisał(a): Witam! Przecież w dzisiejszych czasach mało co opłaca się naprawiać :oczy: . Póki towar jest na gwarancji, to jeszcze, ale później, to nie ma sensu, gdyż koszt naprawy większości urządzeń często przewyższa cenę nowego (wolnego od wad) urządzenia. I mówię tu nie tylko o smartfonach, ale o wszystkim (telewizory, drukarki, tablety, itp.). Niech ludzi z takim nastawieniem będzie jak najwiecej to będę mial zawsze dodatkowy zarobek.
avatar
~Anonim
9 sierpnia 2019, 10:53
Witam! Przecież w dzisiejszych czasach mało co opłaca się naprawiać :oczy: . Póki towar jest na gwarancji, to jeszcze, ale później, to nie ma sensu, gdyż koszt naprawy większości urządzeń często przewyższa cenę nowego (wolnego od wad) urządzenia. I mówię tu nie tylko o smartfonach, ale o wszystkim (telewizory, drukarki, tablety, itp.).
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto