A A A

Apple zabrał głos w debacie o "prawie do naprawy"

26 sierpnia 2019, 12:10
Już ponad 20 stanów w USA zajmuje się tematem prawa do naprawy.
Apple zabrał głos w debacie o

W połowie lipca w USA ruszyła debata o „prawie do naprawy". Rozmowy dotyczyły zmian w przepisach, które dadzą konsumentom większą kontrolę nad tym, gdzie mogą naprawiać swoje urządzenia. Obecnie już w ponad 20 stanach rozważane jest wprowadzenie prawa regulującego takie kwestie. W sprawę zaangażowała się też Federalna Komisja Handlu.

W sieci pojawił się komentarz rzecznika Apple, który wypowiedział się na temat wprowadzenia w iPhone'ach skryptu blokującego monitorowanie stanu akumulatora w przypadku jego wymiany w nieautoryzowanym serwisie. Motywy firmy wyjaśnia dziennikarz serwisu CNET, Dan Ackerman. Firmie chodzi o „ochronę klientów przed uszkodzonymi, złej jakości lub zużytymi akumulatorami, które mogą prowadzić do problemów z bezpieczeństwem lub wydajnością".

Apple zdaje sobie sprawę, że rzeczywiście wprowadzone ograniczenie degraduje nieco możliwości korzystania z telefonu. Firma walczy jednak w ten sposób o swoje interesy: „W wielu przypadkach takie prawo wymagałoby dostarczenia potrzebnych części, a także oprogramowania, instrukcji i podręczników, które często są objęte tajemnicą handlową." Apple obawia się też utraty kontroli nad procesem, bo prawo umożliwi naprawę elektroniki w dowolnym miejscu bez utraty gwarancji.

Z drugiej strony, jak zauważył rozmówca Ackermana, na taką sytuację naraziła firmy ich własna polityka. „Kiedyś łatwo było wymontować baterię z telefonu i wymienić ją. To samo z laptopem. Obecnie nie da się tego zrobić."

fot. Asif Ikbal Bhuiya, Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


TikTok na szczycie
15 października 2019
Chińska aplikacja społecznościowa jest najchętniej pobieranym oprogramowaniem.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto