A A A

Apple zabrał głos w debacie o "prawie do naprawy"

26 sierpnia 2019, 12:10
Już ponad 20 stanów w USA zajmuje się tematem prawa do naprawy.
Apple zabrał głos w debacie o

W połowie lipca w USA ruszyła debata o „prawie do naprawy". Rozmowy dotyczyły zmian w przepisach, które dadzą konsumentom większą kontrolę nad tym, gdzie mogą naprawiać swoje urządzenia. Obecnie już w ponad 20 stanach rozważane jest wprowadzenie prawa regulującego takie kwestie. W sprawę zaangażowała się też Federalna Komisja Handlu.

W sieci pojawił się komentarz rzecznika Apple, który wypowiedział się na temat wprowadzenia w iPhone'ach skryptu blokującego monitorowanie stanu akumulatora w przypadku jego wymiany w nieautoryzowanym serwisie. Motywy firmy wyjaśnia dziennikarz serwisu CNET, Dan Ackerman. Firmie chodzi o „ochronę klientów przed uszkodzonymi, złej jakości lub zużytymi akumulatorami, które mogą prowadzić do problemów z bezpieczeństwem lub wydajnością".

Apple zdaje sobie sprawę, że rzeczywiście wprowadzone ograniczenie degraduje nieco możliwości korzystania z telefonu. Firma walczy jednak w ten sposób o swoje interesy: „W wielu przypadkach takie prawo wymagałoby dostarczenia potrzebnych części, a także oprogramowania, instrukcji i podręczników, które często są objęte tajemnicą handlową." Apple obawia się też utraty kontroli nad procesem, bo prawo umożliwi naprawę elektroniki w dowolnym miejscu bez utraty gwarancji.

Z drugiej strony, jak zauważył rozmówca Ackermana, na taką sytuację naraziła firmy ich własna polityka. „Kiedyś łatwo było wymontować baterię z telefonu i wymienić ją. To samo z laptopem. Obecnie nie da się tego zrobić."

fot. Asif Ikbal Bhuiya, Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto