A A A

Atak hakerski zmusza 800 szwedzkich sklepów do zamknięcia

5 lipca 2021, 16:00
Szwedzka sieć sklepów Coop przestała działać z powodu działań hakerów wymierzonych w amerykańskiego dostawcę oprogramowania.
Atak hakerski zmusza 800 szwedzkich sklepów do zamknięcia

Pieniądze albo dane

Firma Kaseya – amerykański dostawca usług informatycznych – przyznała, że padła ofiarą „wyrafinowanego ataku hakerskiego". Według ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, za działaniami przestępców mogła stać rosyjska organizacja REvil. Jak pisze „New York Times", istotą ataku było ukrycie oprogramowania szantażującego (ransomware) w aktualizacji oprogramowania spółki Kaseya, z którego korzystają firmy na całym świecie. Hakerom udało się podmienić pliki aktualizacji po przedostaniu się do wewnętrznego systemu Kasei dzięki luce w zabezpieczeniach.

 

Wyłączone sklepy

Na systemie dostawcy bazują dziesiątki firm na całym świecie, w tym szwedzka sieć supermarketów spożywczych Coop, (pod kontrolą oprogramowania firmy Kaseya działają kasy). Coop, zgodnie z zaleceniem FBI, które kazało dotkniętym atakiem firmom wyłączyć serwery, w piątek wieczorem zamknęła ok. 800 sklepów w Szwecji, notując przy tym gigantyczne straty.

 

Politycy w walce z hakerami

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist określił sytuację jako „bardzo niebezpieczną" i podkreślił konieczność zwiększania zabezpieczeń wśród prywatnych przedsiębiorstw. Zaznaczył, że analogiczne ataki mogą następnym razem celować w organizacje państwowe i być przyczyną chaosu społecznego. Również prezydent USA Joe Biden odniósł się do sprawy, informując, iż zlecił już odpowiednim służbom zbadanie okoliczności ataku hakerskiego.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Tagi: hacking
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto