A A A

Ataki DDoS w IV kwartale 2017 r.

11 lutego 2018, 14:00
Kaspersky Lab opublikował raport na podstawie danych z systemu DDoS Intelligence obejmujących IV kwartał 2017 r. Zaobserwowane trendy obejmują sabotaż polityczny oraz podejmowane przez właścicieli botnetów DDoS próby zarobienia pieniędzy na kryptowalutach.
Ataki DDoS w IV kwartale 2017 r.

Liczba państw, w których zlokalizowane są zasoby ofiar ataków DDoS, spadła w badanym kwartale z 98 do 82. W rankingu najczęściej atakowanych państw pojawił się Wietnam, zastępując Hongkong na pozycji jednego z liderów. Mimo nieznacznych wahań wszystkie pozostałe państwa z tego rankingu utrzymały swoje miejsca. Z kolei na liście dziesięciu państw, w których zlokalizowanych jest najwięcej cyberprzestępczych serwerów kontrolujących botnety DDoS, pojawiły się takie nowe państwa jak Kanada, Turcja oraz Litwa, które zastąpiły Włochy, Hongkong oraz Wielką Brytanię.

Po gwałtownym wzroście w III kwartale 2017 r. udział botnetów złożonych z urządzeń działających pod kontrolą systemu Linux pozostał na tym samym poziomie (71% w stosunku do 29% w przypadku botnetów składających się z urządzeń z systemem Windows).

Najdłuższy atak w ostatnich miesiącach 2017 r. trwał tylko 146 godzin. Jego ofiarą była strona należąca do chińskiej firmy, która uczy, jak przyrządzać potrawy tradycyjnej kuchni azjatyckiej. Jednak najgłośniejsze ataki w badanym okresie były motywowane względami politycznymi (na przykład, celem ataków DDoS stał się czeski urząd statystyczny i strona hiszpańskiego sądu konstytucyjnego) oraz stanowiły próby zarobienia na wahaniach kursu wymiany bitcoina (celem ataków były strony BTG oraz giełda wymiany bitcoinów Bitfinex).

Czwarty kwartał upłynął pod znakiem handlu online i cyberprzestępców. Przed okresem najwyższej sprzedaży przypadającej na Czarny Piątek i Cyberponiedziałek specjalne pułapki rozstawione przez Kaspersky Lab (tzw. honeypoty) odnotowały nagły wzrost liczby prób infekcji przez oparte na systemie Linux boty DDoS. Może to świadczyć o tym, że cyberprzestępcy chcieli powiększyć swoje botnety przed okresem największej sprzedaży i zarobić na tym pieniądze.

Nie trzeba być bezpośrednim celem, aby stać się ofiarą ataku DDoS. Obecnie DDoS stanowi narzędzie wywierania presji lub nielegalnego zarabiania pieniędzy, a ataki tego typu mogą wyrządzić szkody nie tylko dużym, znanym organizacjom, ale również bardzo małym firmom. Dzisiaj żadna firma, która jest uzależniona - nawet częściowo - od dostępu do internetu, nie powinna pozostawać bez ochrony przed atakami DDoS - powiedział Kirył Iłganajew, dyrektor działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto