A A A

Ataki phishingowe w 2018 r.

15 marca 2019, 14:30
Systemy antyphishingowe firmy Kaspersky Lab udaremniły ponad 482 miliony prób odwiedzenia fałszywych stron internetowych w 2018 r. — dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy zablokowano 236 milionów takich prób.
Ataki phishingowe w 2018 r.

Phishing stanowi jeden z najbardziej elastycznych rodzajów ataków przy użyciu socjotechniki, ponieważ może przywdziewać różne formy i być stosowany w różnych celach. Aby stworzyć stronę phishingową, trzeba tylko wykonać replikę popularnej lub godnej zaufania witryny, zwabić na nią nieświadomych użytkowników i podstępnie skłonić ich do podania swoich osobistych danych. Takie informacje obejmują finansowe dane uwierzytelniające, takie jak hasła do kont bankowych lub dane dotyczące kart płatniczych, czy też dane uwierzytelniające dostęp do portali społecznościowych. Phishing może polegać również na nakłanianiu do otwarcia załącznika lub kliknięcia odsyłacza, w wyniku czego na komputer zostanie pobrane szkodliwe oprogramowanie. Skutki takich ataków obejmują od utraty pieniędzy po naruszenie bezpieczeństwa całej sieci firmowej. Ataki phishingowe, szczególnie ich odmiana związana ze szkodliwym odsyłaczem lub załącznikiem, stanowią powszechny wstępny wektor infekcji w atakach ukierunkowanych na organizacje.

Gwałtowny wzrost liczby ataków phishingowych w 2018 r. wpisuje się w długoterminowy trend - zarówno w 2017 r., jak i 2016 r. liczba takich ataków wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 15%. Jednak dane liczbowe dotyczące 2018 r. wskazują na nowy rekord.

Najbardziej ucierpiał sektor finansowy: ponad 44% wszystkich ataków phishingowych wykrytych przez technologie firmy Kaspersky Lab było wymierzonych w klientów banków, systemy płatności oraz sklepy internetowe. To oznacza, że w 2018 r. finansowych ataków phishingowych było niemal tyle samo ile wszystkich ataków phishingowych w 2017 r.

Największy odsetek użytkowników stanowiących cel ataków phishingowych nadal znajdował się w Brazylii (28% wszystkich zaatakowanych użytkowników). Na drugim miejscu uplasowała się Portugalia (23% użytkowników), która rok temu zajmowała 7 pozycję. Z kolei Australia awansowała z drugiego miejsca na trzecie (21% użytkowników będących celem phishingu).

Do wzrostu liczby ataków phishingowych mogła przyczynić się większa skuteczność metod socjotechniki wykorzystywanych w celu podstępnego nakłonienia użytkowników do odwiedzenia fałszywych stron. Rok 2018 odznaczał się aktywnym wykorzystywaniem nowych oszustw i sztuczek, takich jak fałszywe powiadomienia, jak również udoskonalaniem starych, np. tradycyjnych oszustw związanych z Czarnym Piątkiem czy świętami państwowymi. Ogólnie, oszuści stają się coraz bieglejsi w wykorzystywaniu ważnych wydarzeń na świecie, takich jak mistrzostwa świata FIFA w piłce nożnej - powiedziała Tatiana Sirodina, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Pozostałe ustalenia dotyczące spamu i phishingu w 2018 r.:

  • Udział spamu w ruchu pocztowym wynosił 52,48% - o 4,15 punktu procentowego mniej niż w 2017 r.
  • Największe źródło spamu w tym roku stanowiły Chiny (11,69%).
  • 74,15% wiadomości spamowych miało rozmiar poniżej 2 KB.
  • Szkodliwy spam był najczęściej wykrywany przy użyciu werdyktu Win32.CVE-2017-11882.
  • Systemy antyphishingowe Kaspersky Lab zostały uruchomione 482 465 211 razy.
  • 18,32% unikatowych użytkowników zetknęło się z phishingiem.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto