A A A

Atlanta zaatakowana przez cyberprzestępców

27 marca 2018, 13:00
Pod koniec zeszłego tygodnia urząd miejski w Atlancie padł ofiarą cyberataku. Łupem złośliwego oprogramowania ransomware o nazwie SamSam stały się dane finansowe i osobowe, znajdujące się w komputerach urzędników. Hakerzy, za odblokowanie całego systemu i tym samym rozszyfrowanie zainfekowanych informacji, zażądali opłacenia okupu w wysokości 51 tysięcy dolarów.
Atlanta zaatakowana przez cyberprzestępców

Do cyberataku doszło w zeszły czwartek. Wówczas pracownicy urzędu miejskiego w Atlancie odczytali ze swoich monitorów informację o zablokowaniu dostępu do systemu, w którym znajdowały się cenne dane finansowe i osobowe mieszkańców miasta oraz instytucji współpracujących z Atlantą, m.in. Międzynarodowego Portu Lotniczego Hartsfield-Jackson. Cyberprzestępcy za odblokowanie danych zażądali opłacenia okupu w wysokości 0.8 bitcoinów za każdy komputer lub 6 bitcoinów (równowartość 51 tysięcy dolarów) za odblokowanie całego systemu urzędu. Cyberatak doprowadził do wyłączenia strony tamtejszego urzędu pracy, z kolei lotnisko dla swojego bezpieczeństwa postanowiło zablokować dostęp do Wi-Fi swoim pasażerom. Burmistrz miasta Keisha Lance Bottoms poprosiła mieszkańców miasta oraz pracowników urzędu o zgłaszanie ewentualnych wycieków danych. Nie określiła natomiast, czy Atlanta zapłaci okup.

Ransomware SamSam zbiera żniwa

Jak wskazuje Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z ESET, to nie pierwszy atak ransomware'u SamSam. Na początku tego roku zagrożenie zaatakowało szpital w Indianie, zmieniając rozszerzenie wszystkich plików na „sorry" („przepraszam"). Ofiarami SamSam'a padło również Hrabstwo w Północnej Karolinie oraz Departament Transportu w Kolorado, który pod koniec lutego był całkowicie sparaliżowany przez kilka dni. W opinii Steve'a Ragana z CSO, grupa odpowiedzialna za ransomware SamSam od grudnia 2017 roku zarobiła dzięki niemu ponad 850 tysięcy dolarów.

Jak uchronić się przed atakiem ransomware w instytucjach publicznych?

W opinii eksperta z ESET, aby zapobiec infekcji ransomware, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Nie otwieraj załączników przesyłanych w wiadomościach mailowych od nieznanych nadawców - właśnie w ten sposób złośliwe programy przenikają na dyski komputerów najczęściej.

2. Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych i przechowuj je na zewnętrznych nośnikach danych (np. dyskach USB) lub w chmurze - to czasami jedyna deska ratunku dla użytkowników, których komputer i dane na nim zgromadzone padły ofiarą zagrożenia szyfrującego.

3. Pamiętaj o aktualizacji systemu operacyjnego i programów, z których korzystasz - ransomware wykorzystuje luki w oprogramowaniu do przedostawania się na komputery swoich ofiar.

4. Zainstaluj sprawdzony program antywirusowy - weź pod uwagę, że niektóre rozwiązania posiadają specjalną funkcję, uszczelniającą ochronę komputera w taki sposób, by zminimalizować prawdopodobieństwo ataku zagrożeń szyfrujących.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościOryginalna podkładka Natec Retro
23 kwietnia 2018
Natec postanowił ułatwić życie wielu użytkownikom komputerów, wprowadzając do sprzedaży podkładkę „Natec Retro - W niedzielę...

AREZ – nowa marka kart graficznych
23 kwietnia 2018
Firma ASUS zaprezentowała nową markę, pod którą oferowane będą karty graficzne ASUS Radeon RX. Karty graficzne AREZ, z nazwą inspirowaną...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto