A A A

Audi i NVIDIA na nowo definiują wnętrza samochodów

13 stycznia 2014, 13:39
Audi i NVIDIA na nowo definiują wnętrza samochodów

Firma NVIDIA poinformowała, że w pojazdach marki Audi pojawią się wkrótce trzy nowe systemy elektroniczne, oparte na modułach NVIDIA Tegra VCM.

Na konferencji prasowej niemieckiego producenta, zorganizowanej na tegorocznych targach CES, zaprezentowano następujące innowacyjne rozwiązania:

• system informacyjno-rozrywkowy cechujący się dwukrotnie wyższą wydajnością od poprzedniego modelu
• pierwszy na świecie tablet samochodowy, który całkowicie zintegrowano z pokładowym systemem informacyjno-rozrywkowym
• cyfrowy kokpit wyświetlający trójwymiarowe elementy interfejsu w wysokiej rozdzielczości.

Moduły Tegra VCM wbudowane w te systemy są wysoce uniwersalnymi platformami, zawierającymi specjalne wersje procesorów Tegra przeznaczone do zastosowań motoryzacyjnych i wyposażone w procesor centralny z rdzeniami 4-Plus-1, wielordzeniowy procesor graficzny oraz dedykowane procesory dźwięku, wideo i obrazu.

Moduły Tegra VCM pozwalają producentom pojazdów natychmiast implementować najnowsze procesory w swoich systemach elektronicznych, tym samym znacznie przyśpieszając ich rozwój. Modułowa konstrukcja znacznie zmniejsza przepaść technologiczną, jaka występuje między elektroniką konsumencką a systemami montowanymi w pojazdach, których rozwój trwa zwykle dużo dłużej.

System informacyjno-rozrywkowy nowej generacji

Platforma nowej generacji firmy Audi, oparta na modułowej platformie informatyczno-rozrywkowej MIB z 2012 roku, pojawi się w przyszłorocznych modelach pojazdów tej marki.

Wielokrotnie nagradzany system Audi Connect integruje się z pojazdem w niespotykanym dotychczas stopniu, pozwalając użytkownikom na korzystanie z nawigacji opartej na usługach Google Earth i Google Street View, a także wyświetlając w czasie rzeczywistym informacje o ruchu drogowym oraz o miejscach parkingowych. Informacje są dostępne natychmiast po wypowiedzeniu komend głosowych lub po wskazaniu palcem na ekranie. Najnowsza wersja tego systemu oparta na procesorze Tegra 3, będzie cechować się ponad dwukrotnie wyższą wydajnością w porównaniu z poprzednim modelem.

Tablet zaprojektowany z myślą o samochodach

Firma Audi wprowadziła też nową kategorię urządzenia mobilnego, zwaną wyświetlaczem inteligentnym (ang. Smart Display). Jest to multimedialny komputer do samochodów, oparty na procesorze Tegra 4 i przeznaczony do użytku na tylnym siedzeniu pasażera, który spójnie integruje się z systemami audio/wideo funkcjonującymi w kabinie pojazdu. Układ został przygotowany do pracy w nieprzyjaznych warunkach temperaturowych, od -40 do 80 st. C, a także jest odporny na wstrząsy i wibracje, które występują podczas jazdy.

Urządzenie jest wyposażone w ekran o przekątnej 10,2 cala oraz specjalną stację dokującą. Użytkownik tabletu otrzymuje pełny dostęp do usług Google Play oraz sklepu z aplikacjami dla systemu Android, w których znajdują się setki tysięcy książek, utworów muzycznych gier oraz filmów — idealnych na długie podróże samochodem.

Kokpit przyszłości

Firma Audi zaprezentowała również nowy, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników, w którym wykorzystano procesor Tegra 3. Wirtualny kokpit, który zadebiutuje w sportowym coupe Audi TT w 2015 roku, wyświetla przejrzyste informacje na temat samochodu na wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości, mierzącym 12,3 cala.

Na ekranie przedstawiono eleganckie, cyfrowe zegary z płynnie animowanymi wskaźnikami oraz estetyczne trójwymiarowe mapy, tworząc elegancki i przydatny system informacyjny. Kierowca może dostosować elementy sterowania w kokpicie do swoich potrzeb.

Innowacyjne technologie firmy NVIDIA dla branży motoryzacyjnej

Moc procesorów NVIDIA Tegra w zastosowaniach motoryzacyjnych jest prezentowana na tegorocznych targach International Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, w dniach 7-10 stycznia, na stoisku firmy NVIDIA nr 30207 w hali południowej Las Vegas Convention Center.

Obecnie na drogach porusza się ponad 4,5 miliona pojazdów wyposażonych w procesory firmy NVIDIA, w tym najnowsze modele samochodów firm Audi, Volkswagen, Skoda i SEAT.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto