A A A

Australia chce ograniczyć dominację Facebooka i Google'a

26 lipca 2019, 13:10
Raport Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów dotyczący wpływu wyszukiwarek internetowych, mediów społecznościowych i platform cyfrowych na konkurencję na rynku mediów i usług reklamowych przygotowywany był od półtora roku. Po jego opublikowaniu Komisja wezwała rząd do stworzenia systemu prawnego umożliwiającego większą ochronę prywatności obywateli.
Australia chce ograniczyć dominację Facebooka i Google'a

Według raportu „Digital Platforms Inquiry" w każdym miesiącu 19,2 mln Australijczyków używało wyszukiwarki Google'a, 17,6 mln korzystało z YouTube'a (należącego do Google'a), 17,3 mln – z Facebooka, a 11,2 mln z należącego do Facebooka Instagrama. Z każdych 100 dolarów kanadyjskich wydanych na reklamę online 47 trafiło do Google, 24 do Facebooka, a 29 USD do pozostałych firm. Jak stwierdził podczas piątkowej konferencji prasowej Josh Frydenberg, skarbnik w rządzie australijskim, nigdy w historii świata tak wiele danych handlowych i osobowych nie było agregowanych w zaledwie dwóch firmach. Dlatego też w raporcie ACCC (Australian Competition and Consumer Commission) przedstawiono 23 zalecenia dotyczące prawa konkurencji, ochrony konsumentów oraz regulacji odnoszących się do mediów i prawa prywatności.

Specjednostka
W ramach ACCC powstanie nowy oddział zajmujący się platformami cyfrowymi. Będzie on analizował działalność gigantów technologicznych, ze szczególnym naciskiem na badanie konkurencyjności rynku i zdobywanie wiedzy o funkcjonowaniu platform cyfrowych, w tym stosowanych przez nie algorytmów. Monitorowane będą przypadki antykonkurencyjnych zachowań, m.in. w obszarze usług reklam internetowych, które mogły narazić na szkody konsumentów, reklamodawców lub innych użytkowników biznesowych.


Badanie obejmie okres co najmniej pięciu lat, a nowa jednostka ma być wyposażona w uprawnienia i narzędzia zmuszające objęte analizą firmy do udostępnienia istotnych informacji. W praktyce ACCC skoncentruje swoje dochodzenia na największych platformach cyfrowych, czyli Google i Facebooku, ponieważ – jak wykazał raport – to one znacząco oddziałują na australijski rynek, społeczeństwo i gospodarkę.

Zalecenia
Przedstawione w raporcie „Digital Platforms Inquiry" zalecenia wymuszą na Google i Facebooku stworzenie dokładniejszych niż dotąd regulacji dla rynku australijskiego dotyczących ochrony prawa konkurencji i konsumentów czy prawa prywatności. Powinny one objąć także produkty reklamowe tych firm oraz algorytmy decydujące o tym, co wyświetlane jest w kanałach informacyjnych użytkowników i w wynikach wyszukiwania.

Platformy będą musiały opracować m.in. kodeks postępowania gwarantujący, że działające na australijskim rynku firmy medialne będą traktowane w sposób sprawiedliwy i transparentny, oraz kodeks regulujący sposób rozpatrywania skarg w sprawie nieuprawnionego lub niewłaściwego rozpowszechniania informacji.

Zalecenia ACCC skierowane są także do australijskiego rządu. Jednym z nich jest nowelizacja ustawy o ochronie prywatności. Prawo to powinno zapewniać użytkownikom platform cyfrowych większą kontrolę nad ich danymi osobowymi, możliwość ich przenoszenia z jednej firmy do drugiej, prawo do wyraźniejszego wyrażania zgody na gromadzenie danych osobowych oraz do żądania ich usunięcia. Kolejna sugestia to zmiana w prawie regulującym fuzje – ACCC postuluje wprowadzenie konieczności informowania Komisji przez przedsiębiorstwa o wpływie planowanych fuzji na konkurencyjność rynku.

Zawarte w raporcie wskazówki odnoszą się też m.in. do kwestii finansowania lokalnych mediów oraz odliczania od podatku darowizn dla organizacji non-profit zajmujących się dziennikarstwem publicznym.

Celem wszystkich zaleceń jest ograniczenie dominacji rynkowej Facebooka i Google w Australii. Jak powiedział Josh Frydenberg, firmy będą miały 12 tygodni na odpowiedź na raport, zanim formalnie odniesie się do niego rząd.

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto