A A A

Australijczycy pobili rekord szybkości internetu

25 maja 2020, 12:15
Badaczom udało się osiągnąć w testach prędkość 44,2 Tb/s.
Australijczycy pobili rekord szybkości internetu

W ostatnich miesiącach obciążenie sieci wzrosło na całym świecie.

Infrastruktura sieciowa całkiem dobrze poradziła sobie z bardzo dużym zapotrzebowaniem na transmisję danych. Warto jednak dodać, że wielu usługodawców musiało w tym celu obniżyć jakość usług (dotyczy to zwłaszcza serwisów streamingowych).

 

Nowy pomysł z Australii

W związku z tym badacze z Australii postanowili przetestować nową technologię, która umożliwiła osiągnięcie najszybszego połączenia internetowego na świecie. W testach udało się uzyskać aż 44,2 Tb/s. Taka sieć pozwoliłaby na pobranie 1000 filmów w jakości HD w czasie 1 sekundy.

Nie byłoby to jednak niczym nadzwyczajnym, gdyby test został po prostu przeprowadzony w laboratorium. Większy podziw budzi fakt, że połączenie udało się nawiązać pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie o 70 km uniwersytetami.

 

Nowa technologia

W teście wykorzystano konwencjonalną sieć i światłowód. Łącze – zamiast na standardowych 80 laserach – bazowało na pojedynczym układzie, opracowanym przez Uniwersytet Monasha i RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology). Mikroukład w kształcie niewielkiego grzebienia generuje setki niewidocznych wiązek laserów na podczerwień, każda o paśmie 4 Thz.

Zdaniem naukowców trzeba będzie w przyszłości zmienić podejście dotyczące konstrukcji sieci, aby dalej móc sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transmisję danych. Sytuacja związana z koronawirusem pokazała, że istniejąca obecnie infrastruktura już teraz może mieć problemy przy większym obciążeniu. A w przyszłości nadal wykorzystywany będzie model pracy zdalnej, do tego dojdzie obsługa autonomicznych pojazdów, internetu rzeczy i sieci 5G.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto