A A A

Automatyczne blokowanie komputera

6 października 2020, 10:00
Wykorzystamy aparat telefoniczny jako narzędzie pozwalające wymusić uaktywnienie ekranu logowania w systemie Windows 10.
Automatyczne blokowanie komputera

Bo smartfon był za daleko

Jednym z mechanizmów drażniących wielu użytkowników Windows 10 jest automatyczne przechodzenie komputera w stan uśpienia po kilku munutach bezczynności. Skutkuje to koniecznością logowania się po każdym wybudzeniu maszyny; zabezpieczenie takie jest więc zazwyczaj wyłączane.

 

Smartfon pali mosty

Mimo wszystko zdarza się, że właścicielowi komputera zależy na poufności danych. W takiej sytuacji odchodząc od maszyny wciska się kombinację klawiszy [Winkey]+[L] albo w inny sposób blokuje urządzenie – na przykład tworzy odpowiedni skrót na Pulpicie (jako związaną z nim komendę należy podać C:\Windows\System32\rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation – przy założeniu, że katalog systemowy znajduje się na dysku C:).

Możliwe jest jednak skonfigurowanie Windows 10 w taki sposób, że system będzie automatycznie włączał ekran blokady, gdy tylko użytkownik oddali się od komputera. Wykorzystywany jest przy tym smartfon albo inny sprzęt dający sparować się z pecetem za pomocą interfejsu Bluetooth.

Aby to zrobić, wydajemy polecenie Ustawienia | Urządzenia | Bluetooth i inne urządzenia, klikamy symbol „+" w sekcji Dodaj urządzenia Bluetooth lub inne, a w wyświetlonym okienku wybieramy opcję Bluetooth. Następnie należy poczekać, aż zostanie odnalezione urządzenie przenośne przeznaczone do sparowania z komputerem i potwierdzić chęć przeprowadzenia takiej operacji zarówno w pececie, jak i (na przykład) w smartfonie.

Później trzeba już tylko wydać komendę Ustawienia | Konta | Opcje logowania i w sekcji Blokada dynamiczna zaznaczyć opcję Zezwalaj systemowi Windows na automatyczne blokowanie urządzenia, gdy jesteś z dala od niego (zdarza się, że trzeba jeszcze kliknąć przycisk Skanuj w poszukiwaniu urządzenia). System znajdzie wówczas sparowane z nim urządzenie z interfejsem Bluetooth i będzie traktował je jako sprzęt, z którym musi być stale połączony. Na przykładowym zrzucie ekranowym jest nim smartfon oznaczony identyfikatorem Wercyngetoryks.

Od tego momentu wystarczy, że Windows 10 odnotuje znaczący spadek mocy sygnału radiowego emitowanego przez smartfon, a po upływie około minuty uaktywni ekran blokady i będzie żądał od użytkownika podania hasła.

fot. Microsoft


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto