A A A

Automatyczne telefony na Skyp'ie rozpowszechniają fałszywe antywirusy

26 września 2011, 11:05
Automatyczne telefony na Skyp'ie rozpowszechniają fałszywe antywirusy

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, ostrzega użytkowników Skype'a po odkryciu zautomatyzowanego ataku, mającego na celu rozprzestrzenianie fałszywych programów antywirusowych.

Użytkownicy Skype'a otrzymują niechciane połączenia w postaci generowanych komputerowo wiadomości głosowych, ostrzegających użytkowników, że bezpieczeństwo ich komputerów nie jest up-to-date, kierując ich do specjalnej strony internetowej, gdzie są proszeni o podanie informacji osobistych i zapłatę w celu pobrania oprogramowania do "naprawy" komputera.

Wideo przedstawiające scam, nakręcone przez czytelnika blogu Sophos Naked Security, można zobaczyć na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=Eq0nVvrvkPQ

Komunikaty głosowe z automatycznych połączeń mówią:

"Uwaga: to jest automatyczna wiadomość systemu komputerowego. Usługa ochrony twojego komputera jest niekaktywna. Aby włączyć ochronę komputera i naprawić problewm, przejdź do [LINK].."

"Ponieważ coraz więcej osób zapoznaje się z trikami wykorzystywanymi przez oszustów internetowych i cyberprzestępców, oszuści są zmuszeni do znajdowania coraz to nowszych sztuczek socjotechnicznych. Fałszywy antywirus lub scareware jest tego dobitnym przykładem; wykorzystuje pełnych obaw użytkowników, aby ci odwiedzili podejrzane strony," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos.

"Osobiście nie zaufałbym żadnemu produktowi, który reklamuje się za pomocą spamu przez Skype'a i prezentuje się w tak podstępny sposób."

Użytkownicy Skype'a, jesli chcą z tym walczyć, muszą być uważni co do swoich ustawień prywatności. Można uniknąć niechcianych połączeń Skype poprzez dostosowanie ustawień prywatności tak, by tylko osoby z twojej listy kontaktów mogły się z tobą skontaktować.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto