A A A

Bardziej inteligentne Mapy Google'a

31 marca 2021, 08:10
Koncern z Mountain View zapowiada bazujące na sztucznej inteligencji usprawnienia w swojej usłudze mapowej.
Bardziej inteligentne Mapy Google'a

Ponad setka

Przedstawiciele Google'a poinformowali o nowościach, które jeszcze w bieżącym roku pojawią się w ich aplikacji mapowej. Systemy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwolą dodać do niej ponad sto funkcji.

 

Pokaż piętro

Dzięki podglądowi na żywo (Live View) i technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR) łatwiejsze stanie się poruszanie w dużych pomieszczeniach, takich jak hale lotnisk, dworce albo domy towarowe. Live View wyświetlając strzałki i wskazówki pomoże znaleźć najbliższą windę, schody ruchome, peron, punkt odbioru bagażu, stanowisko odprawy, kase biletową, toaletę, bankomat itd.

Podgląd na żywo pozwoli zorientować się, na którym piętrze znajduje się sklep i jak się tam dostać. Wewnętrzna funkcja Live View działa w centrach handlowych w USA; w najbliższych miesiącach zacznie się pojawiać na wybranych lotniskach, centrach handlowych i stacjach tranzytowych w Tokio i Zurychu, a później w kolejnych miastach.

 

Mniej dymu

Kolejnym ulepszeniem będzie nowa warstwa pogody, zawierająca informacje o jakości powietrza, takie jak pojawianie się alergenów lub smogu. Dane od firm i instytucji takich jak The Weather Company, AirNow.gov i Central Pollution Board najpierw zostaną pokazane w Australii, Indiach i Stanach Zjednoczonych, a w przyszłości także w innych krajach.

Google wykorzysta ponadto informacje uzyskane z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA, w celu proponowania tras zoptymalizowanych pod kątem zużycia paliwa i minimalizujących ślad węglowy. Pod uwagę będą brane takie czynniki jak nachylenie drogi i zatory w ruchu. Trasy przyjazne dla środowiska będą pokazywane w USA już w tym roku, a później na całym świecie.

W nowej aplikacji Mapy będą też zaznaczone strefy, w których nie wolno poruszać się określonym pojazdom (na przykład samochodom z silnikami wysokoprężnymi lub niespełniającym norm emisyjnych). Ich kierowcy będą ostrzegani, że znajdują się w „zakazanej strefie" (lub mogą do niej niebawem trafić). W czerwcu bieżącego roku funkcja ta zacznie działać w Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a następnie trafi do kolejnych krajów.

Koncern z Mountain View ułatwi też wybranie bardziej ekologicznych środków transportu. Wkrótce w Mapach bez przełączania się między kartami będzie można porównać, ile czasu zajmie dotarcie do określonego miejsca samochodem, komunikacją miejską czy rowerem. Korzystając z modeli uczenia maszynowego, Mapy automatycznie określą priorytety preferowanych trybów. Osoby często jeżdżące na rowerze zobaczą więcej propozycji tras rowerowych. Z kolei w miastach z rozbudowanym systemem metra właśnie ten środek transportu będzie wskazywany najczęściej.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto