A A A

Baterie litowo-jonowe – jak wydłużyć ich żywot?

17 marca 2015, 08:20
Przed podłączeniem tabletów lub smartfonów do prądu, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdźcie jak należy dbać o baterie litowo-jonowe.
Baterie litowo-jonowe – jak wydłużyć ich żywot?

Baterie litowo-jonowe nie lubią maratonów - zdecydowanie lepiej czują się w sprintach. Dlatego śmiało uzupełniajmy energię częściej, np. z 30 do 60 proc. Nie czekajmy przy tym do pełnego rozładowania, ponieważ tego nasze ogniwa nie lubią. Zdecydowanie najlepiej czują się z około 40 proc. zapasem. Taki ukaże się naszym oczom przy pierwszym uruchomieniu nowego urządzenia. Co za tym idzie - nie zostawiajmy wyłączonego smartfona na dłużej z całkowicie naładowaną lub prawie rozładowaną baterią. To skraca ich życie.

Akumulatory lubią łagodny klimat. Obliczono, że rok w temperaturze 60 stopni Celsjusza może je pozbawić około 80 proc. pojemności (podobnie jest z zimnem). Na szczęście nic podobnego raczej nam nie grozi. Jednak już 25 stopni skraca życie ogniwa o 20 proc. - w takim samym przedziale czasu.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Jakub Płaza / Informacja Prasowe
jakub.plaza@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
szczepan900
22 marca 2015, 07:23
Ile płacicie za takie wypociny ? Mogę dla was pisać podobne w przerwach na reklamę podczas moich ulubionych programów w TV :)
ptrick
ptrick
17 marca 2015, 15:16
Nie, kompletnie nic nie ma w artykule o efekcie pamięci. Jest tylko napisane, że rozładowywanie baterii do zera, by dopiero je naładować jest znacznie bardziej szkodliwe, niż częstsze doładowywania je. I było to wiadome od wielu lat.
dawidsab
dawidsab
17 marca 2015, 14:54
Witam! To teraz już nie wiem komu wierzyć?!:oczy: Kiedyś gdzieś czytałem/słyszałem, że baterie (a raczej - akumulatorki) litowo-jonowe, które zasilają większość sprzętów elektronicznych w naszym domu (golarki, elektryczne szczoteczki do zębów, odtwarzacze mp4, itp.) nie mają tzw. efektu pamięci i można je ładować i rozładowywać do jakiego poziomu chcemy - i nie ma to wpływu na ich wydajność. Dla przykładu... Jestem posiadaczem golarki "Philips RQ-1145/16" - i sam producent potwierdził, że mogę ją rozładować do 50% i naładować ponownie do 100%, jak i rozładować całkowicie - i ponownie do pełna naładować bez żadnego uszczerbku na wydajności akumulatorka.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto