A A A

Baterie litowo-jonowe – jak wydłużyć ich żywot?

17 marca 2015, 08:20
Przed podłączeniem tabletów lub smartfonów do prądu, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdźcie jak należy dbać o baterie litowo-jonowe.
Baterie litowo-jonowe – jak wydłużyć ich żywot?

Baterie litowo-jonowe nie lubią maratonów - zdecydowanie lepiej czują się w sprintach. Dlatego śmiało uzupełniajmy energię częściej, np. z 30 do 60 proc. Nie czekajmy przy tym do pełnego rozładowania, ponieważ tego nasze ogniwa nie lubią. Zdecydowanie najlepiej czują się z około 40 proc. zapasem. Taki ukaże się naszym oczom przy pierwszym uruchomieniu nowego urządzenia. Co za tym idzie - nie zostawiajmy wyłączonego smartfona na dłużej z całkowicie naładowaną lub prawie rozładowaną baterią. To skraca ich życie.

Akumulatory lubią łagodny klimat. Obliczono, że rok w temperaturze 60 stopni Celsjusza może je pozbawić około 80 proc. pojemności (podobnie jest z zimnem). Na szczęście nic podobnego raczej nam nie grozi. Jednak już 25 stopni skraca życie ogniwa o 20 proc. - w takim samym przedziale czasu.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Jakub Płaza / Informacja Prasowe
jakub.plaza@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
szczepan900
22 marca 2015, 07:23
Ile płacicie za takie wypociny ? Mogę dla was pisać podobne w przerwach na reklamę podczas moich ulubionych programów w TV :)
ptrick
ptrick
17 marca 2015, 15:16
Nie, kompletnie nic nie ma w artykule o efekcie pamięci. Jest tylko napisane, że rozładowywanie baterii do zera, by dopiero je naładować jest znacznie bardziej szkodliwe, niż częstsze doładowywania je. I było to wiadome od wielu lat.
avatar
~Anonim
17 marca 2015, 14:54
Witam! To teraz już nie wiem komu wierzyć?!:oczy: Kiedyś gdzieś czytałem/słyszałem, że baterie (a raczej - akumulatorki) litowo-jonowe, które zasilają większość sprzętów elektronicznych w naszym domu (golarki, elektryczne szczoteczki do zębów, odtwarzacze mp4, itp.) nie mają tzw. efektu pamięci i można je ładować i rozładowywać do jakiego poziomu chcemy - i nie ma to wpływu na ich wydajność. Dla przykładu... Jestem posiadaczem golarki "Philips RQ-1145/16" - i sam producent potwierdził, że mogę ją rozładować do 50% i naładować ponownie do 100%, jak i rozładować całkowicie - i ponownie do pełna naładować bez żadnego uszczerbku na wydajności akumulatorka.
Najnowsze aktualnościPoważna usterka standardu LTE
25 lutego 2020
Naukowcy z Niemiec informują o odkryciu poważnej luki w zabezpieczeniach sieci LTE, która może posłużyć do korzystania na koszt innych...

Apka udająca alkomat
25 lutego 2020
Nie zmierzy poziomu alkoholu we krwi, ale spróbuje oszacować jego ilość w naszym ciele.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto