A A A

Będzie zakaz stosowania systemów rozpoznawania twarzy?

21 sierpnia 2019, 10:10
Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Bernie Sanders wezwał do całkowitego zakazu wykorzystywania systemów rozpoznawania twarzy przez policję.
Będzie zakaz stosowania systemów rozpoznawania twarzy?

Zakaz jest częścią przedstawionej przez senatora całościowej reformy wymiary sprawiedliwości USA. – Używanie oprogramowania do rozpoznawania twarzy przez policję to najnowszy przykład wcielenia w życie technologii kontroli rodem z Orwella, która pod pozorem utrzymania bezpieczeństwa publicznego narusza naszą prywatność i wolności obywatelskie – powiedziała CNN Sarah Ford, rzeczniczka kampanii Sandersa.

Senator Sanders jest pierwszym kandydatem na prezydenta, który wezwał do całkowitego zakazu wykorzystania systemów rozpoznawania twarzy przez policję, chociaż wielu innych kandydatów demokratycznych wyrażało już obawy dotyczące sposobu wykorzystania tej technologii.

Aktor zamiast podejrzanego
Systemy rozpoznawania są w ostatnich miesiącach przedmiotem coraz większej kontroli, w dużej mierze za sprawą badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Prywatności i Technologii w Georgetown. Pokazało ono, że nowojorska policja czasami zmieniała obrazy przed wprowadzeniem ich do systemu. Kiedy podejrzany przypominał detektywom postać jakiegoś znanego aktora, np. Woody Harrelsona, poddawali działaniu algorytmów zdjęcie Harrelsona pobrane z internetu zamiast zdjęcia podejrzanego. "Brakuje jakichkolwiek zasad dotyczących tego, jakie obrazy policja może wykorzystać w systemach rozpoznawania twarzy dla wytyczania tropów śledczych" – piszą autorzy badania.

Na wadliwe działanie systemów rozpoznawania twarzy wskazują również testy przeprowadzone przez organizację American Civil Liberties Union, zajmującą się ochroną praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych. Organizacja ta zbadała oprogramowania Face Rekognition, opracowane przez Amazona i wykorzystywane wstępnie przez amerykańską policję. Program dopasował zdjęcia twarzy członków senatu do bazy danych 25 000 przypadków przestępstw kryminalnych i błędnie oznaczył 26 kongresmenów jako przestępców. Jak twierdzą eksperci ACLU, algorytmy Amazona wykazują stronniczość i nie są dość precyzyjne, szczególnie w przypadku kobiet i osób o ciemnym kolorze skóry.

Nie jedyny zakaz
Senator Sanders wezwał do wstrzymania stosowania narzędzi oceny algorytmicznej w amerykańskim systemie wymiaru sprawiedliwości do czasu ich całościowej kontroli. Demokrata zobowiązał się również, że jeśli zostanie wybrany prezydentem, oprócz całkowitego zakazu używania takiego oprogramowania przez policję, ustanowi również federalne zasady korzystania z kamer na ciele przez organy ścigania.

W maju San Francisco, jako pierwsze miasto w Stanach Zjednoczonych, zakazało policji i lokalnym władzom korzystania z technologii rozpoznawania twarzy. Podobne zakazy zostały wprowadzone w Somerville w stanie Massachusetts i w Oakland w Kalifornii.

Zwolennicy wykorzystania tej technologii przez policję twierdzą, że może być ona ważnym narzędziem w walce z przestępczością, oszczędzając czas i zasoby policji.

fot. New York City Police Department, Gabriel Cristóver Pérez/LBJ Presidential Library

 


Katarzyna Bielińska
Tagi: amazon
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto