A A A

Beidou jest już kompletny

25 czerwca 2020, 09:00
Chiny wystrzeliły ostatni orbiter wchodzący w skład globalnego systemu pozycjonowania satelitarnego.
Beidou jest już kompletny

Chiński odpowiednik systemu GPS osiągnął pełną sprawność.

Rakieta nośna z ostatnim satelitą systemu nawigacji satelitarnej Beidou wystartowała 22 czerwca br. o godz. 21.43 czasu wschodniego (23 czerwca o 1.43 UTC) z centrum kosmicznego Xichang w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Start nastąpił na 6 miesięcy przed planowanym terminem; relacjonowała go państwowa stacja telewizyjna CGTN.

 

Kolejna generacja

System nawigacji satelitarnej Beidou (BDS) został w całości zaprojektowany i zbudowany w Chinach. Usługi pozycjonowania (ograniczone początkowo tylko do obszaru ChRL) zaczęto świadczyć w 2000 r. Wykorzystywano przy tym 3 orbitery.

Satelity drugiej generacji w 2012 r. rozszerzyły zasięg Beidou na cały region Azji i Pacyfiku. Obecna, 3. wersja systemu (w skład której wchodzi 30 orbiterów) działa już na skalę globalną. Dokładność pozycjonowania sięga ok. 2,5 m.

Oprócz wspomagania nawigacji Beidou pozwala wymieniać krótkie komunikaty, złożone z maksymalnie 1200 chińskich znaków. System zostanie wykorzystany m.in. do kierowania bezzałogowych pociągów, które są przygotowywane na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 r.

fot. CGTN


Adam Wiśniewski
Tagi: nawigacja
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto