A A A

Beidou na ukończeniu

31 grudnia 2019, 11:10
Chiński konkurent systemu GPS jest już prawie gotowy.
Beidou na ukończeniu

Ren Chengqi, rzecznik agencji CSNO (China Satellite Navigation Office), zapowiedział, że chiński system nawigacji satelitarnej Beidou („Wielka Niedźwiedzica") osiągnie pełną sprawność do czerwca 2020 roku, gdy wystrzelone zostaną jego ostatnie dwa orbitery.

Cały system Beidou ma składać się z 35 satelitów. Dla porównania, amerykański GPS liczy około 30 orbiterów. Według serwisu Nikkei około 70 procent chińskich smartfonów korzysta z usług pozycjonowania Beidou.

Dotychczas w ramach projektu Beidou (zainicjowanego w 2000 roku) wystrzelono 53 satelity. Usługi oferowane przez system są dostępne na całym świecie od 2018 r. Ren Chengqi oświadczył, że pod koniec przyszłego roku dokładność pozycjonowania wzrośnie z obecnych kilku metrów do kilkudziesięciu centymetrów.

Chińskie władze oczekują, że kompletny system nawigacji satelitarnej przełoży się na zwiększenie wartości usług i produkcji towarów o 400 miliardów juanów (ok. 60 miliardów dolarów) rocznie.

fot. beidou.gov.cn


Adam Wiśniewski
Tagi: nawigacja
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto