A A A

Bez mapy do celu

23 stycznia 2020, 14:30
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.
Bez mapy do celu

Grupa badaczy z Facebook AI opracowała algorytm pozwalający robotom odnajdywać drogę nawet w trudnym otoczeniu bez wykorzystywania mapy. Roboty podczas testów docierały do celu w niemal 100% przypadków.

Tego typu wynalazek potrzebny jest, by udoskonalić roboty przyszłości. Dziś Spot czy Atlas przygotowane przez BostonDynamics oraz Digit wykonany przez AgilityRobotics są naładowane różnymi komponentami umożliwiającymi im zachowanie balansu i stabilności, jednak gdyby znalazłyby się w trudniejszym terenie – nie poradziłyby sobie. Algorytmy opracowane przez Facebook AI mają to zmienić. Dzięki temu roboty np. dostawcze nie będą musiały posługiwać się mapą, by dotrzeć do celu. Również rozpoznawanie drogi będzie szybsze i mniej problematyczne niż teraz.

Facebookowa załoga trenowała roboty przez trzy dni. W tym czasie przeszły one ponad 2 miliardy kroków po fotorealistycznym wirtualnym otoczeniu pełnym pokoi, zakrętów i mebli. W tej chwili testy przeniesiono do rzecywsitych lokalizacji

fot. kalhh/Pixabay


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto