A A A

Bezpieczne przesyłanie historii czatów

12 czerwca 2020, 08:20
Signal umożliwia teraz przenoszenie historii rozmów pomiędzy iPhone’ami.
Bezpieczne przesyłanie historii czatów

Bezpośrednie przesyłanie

Szyfrowana aplikacja komunikacyjna Signal pozwoli teraz na przesyłanie danych konta, w tym historii konwersacji, do nowego iPhone'a lub iPada. Funkcja została wprowadzona w aktualizacji aplikacji w wersji 3.9.1, o czym firma poinformowała we wpisie na blogu. Opisano tam również, jak działa proces przesyłania.

Jak podkreśla Signal, po raz pierwszy uaktualnienie do nowego urządzenia z iOS-em jest możliwe bez utraty danych.

 

Szybko i bezpiecznie

Proces działa za pomocą kodu QR, który jest generowany przez nowe urządzenie, a następnie skanowane przez stare. Urządzenia ustanawiają bezpośrednie połączenie Wi-Fi (lub Bluetooth, jeśli Wi-Fi nie jest dostępne) i przesyłają dane przez sieć lokalną. Nie wykorzystują do tego serwerów w chmurze innej firmy. Dzięki temu, że transfer odbywa się lokalnie, można go szybko wykonać.

Przed przystąpieniem do przesyłania kopii zapasowych należy pamiętać, że potrzebne jest do tego stare urządzenie. Nie można także wyczyścić danych w aplikacji przed skonfigurowaniem jej na nowym urządzeniu.

Co ważne, funkcja ta nie działa przy przesyłaniu między iOS-em a Androidem.

 

Niejedyna nowość

Użytkownicy aplikacji Signal na Androidzie już od jakiegoś czasu mogą przenosić swoje dane między urządzeniami, ale proces jest bardziej skomplikowany. Wymaga ręcznego przeniesienia zaszyfrowanej lokalnej kopii zapasowej między wewnętrznymi pamięciami urządzeń z Androidem. Nowy sposób transferu – na podstawie kodu QR – nie jest obecnie dostępny na Androidzie.

W ubiegłym miesiącu Signal wprowadził natomiast kody PIN, które pozwalają szyfrować dane, takie jak informacje profilowe, ustawienia konta i osoby zablokowane, oraz wykonać kopie zapasowe na serwerach Signal, aby można je było przywrócić na nowym urządzeniu. Co ważne, funkcja ta nie pozwala na tworzenie kopii zapasowych rozmów – w przeciwieństwie do nowej aktualizacji.

 

Łatwe przesyłanie

Bezpieczne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Signal, zwykle przechowują rozmowy tylko na urządzeniach lokalnych. Przenoszenie danych między sprzętami wiązało się z ryzykiem ujawnienia wszystkich rozmów, jakie odbył użytkownik.

W przypadku WhatsAppa kopie zapasowe historii czatów zapisywane są na Dysku Google lub iCloud, w zależności od urządzenia. Aplikacja jednak ostrzega, że te kopie zapasowe nie mają zapewnionej ochrony poprzez szyfrowanie całościowe. Kopie zapasowe iMessage zapisywane są w podobny sposób.

fot. Signal


Dominika Gorgosz
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto