A A A

Bitcoin traci na wartości – co jest przyczyną?

17 stycznia 2018, 12:00
Wystarczyło ledwie kilka tygodni, by wartość Bitcoina poleciała w dół - aż o 9 tys. dolarów. Spadek mogły wywołać działania władz Korei Południowej, Chin oraz notowania giełdowe w oparciu o Bitcoina.
Bitcoin traci na wartości – co jest przyczyną?

W połowie grudnia najpopularniejsza kryptowaluta kosztowała blisko 20 tys. dolarów. We wtorek 16 stycznia, czyli ledwie miesiąc później kosztuje już prawie o połowę mniej - nieco poniżej 11 tys. dolarów - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Wątek koreański oraz wejście na giełdę

Spadek ceny Bitcoina może być efektem pogorszenia się ogólnego sentymentu, m.in. przez działania władz Korei Południowej, które ostatnio sugerowały pomysł znacznego ograniczenia handlu kryptowalutami. Cytowany przez agencję Bloomberg minister finansów Kim Dong-Yeon powiedział, że "zamknięcie giełd kryptowalut nadal pozostaje opcją", ale ta sprawa wymaga "poważnej" dyskusji pomiędzy ministrami.

Z kolei dwie giełdy w USA (CBOE i CME) w grudniu uruchomiły notowania kontraktów terminowych (futures) w oparciu o Bitcoina. Krótko po tym cena najbardziej znanej kryptowaluty wzrosła do blisko 20 tys. dolarów.

Jednak teraz uruchomienie kontraktów mogło się stać także jednym z powodów zatrzymania wcześniejszych spektakularnych wzrostów Bitcoina, ponieważ zwiększyła się liczba inwestorów instytucjonalnych zaangażowanych w obrót Bitcoinem. Kontrakty pozwalają korzystać ze strategii handlu nastawionych również na spadki ceny Bitcoina.

Spadek i co dalej?

Czy przecena najpopularniejszej kryptowaluty może jeszcze się pogłębić? Trudno o odpowiedź, ponieważ w odróżnieniu od standardowych walut, czynniki fundamentalne w cenie BTC nie odgrywają dużej roli. Zdecydowanie ważniejsze są emocje, które mogą spowodować, że procentowa skala wahań przekroczy nawet te widziane w ostatnich latach.

Z ostatniej chwili: Chiny zaostrzą walkę z kryptowalutami

Z pozyskanej dzisiaj przez agencję informacyjną Reuters wewnętrznej notatki z ubiegłotygodniowego spotkania rządu Chin wynika, że rząd Chin będzie wywierał znaczną presję na kryptowaluty. Wiceprezydent chińskiego banku centralnego (PBOC) twierdzi, że "władze powinny zakazać scentralizowanego handlu kryptowalutami oraz zakazać działalności usług z tym powiązanych zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby prywatne" - pisze Reuters. Biorąc pod uwagę, że Chiny to jeden z największych rynków kryptowalut, może to wywierać dodatkową negatywną presję na notowania wirtualnych walut, w tym Bitcoina.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
21 stycznia 2018, 13:59
Kilka nieciekawych, nie do końca pewnych informacji i pojawił się spadek. Plotki się wyjaśniły i wsio wraca do względnej normy. :P
grzegor9
grzegor9
21 stycznia 2018, 11:35
Zabawn[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]e. Naw[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]et na takim śmi[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]eszkowym forum można zarobić ni[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]e wchodzą na fora t[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]ematyczn[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]e. Bitcoin od tamt[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]ego spadku si[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]e odbił :) Ci[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]ekaw j[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]est[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]em tylko skąd taki nagły spad[color=#333333][font=Verdana, Arial, sans-serif]ek i wzrost.[/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color]
ptrick
ptrick
19 stycznia 2018, 09:41
Nie, nie spowodowała tego. Wszędzie pisali o BTC, gdzie spadało wszystko w dół o duże %. Teraz wszystko się odbija.
avatar
~Anonim
19 stycznia 2018, 08:57
Witam! A może spowodowała to konkurencyjna kryptowaluta Digital PLN (dPLN)? :oczy:
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto