A A A

Bitcoinowe zaciemnienie

19 stycznia 2021, 08:40
Władze w Teheranie oskarżają wydobywców kryptowalut o doprowadzenie do przerw w dostawach energii elektrycznej.
Bitcoinowe zaciemnienie

Energochłonny biznes

W ciągu ostatnich kilku tygodni w wielu miastach Iranu doszło do przerw w dostawie energii elektrycznej. Władze kraju jako winnych tym zdarzeniom wskazują wydobywców kryptowalut.

 

Blackouty także w stolicy

Zaciemnienia spowodowane przerwami w dostawach energii elektrycznej odnotowywano w dwunastomilionowym Teheranie, trzymilionowym Meszhedzie oraz liczącym ponad półtora miliona mieszkańców Tebrizie.

Energia elektryczna jest w Iranie dotowana przez państwo. Przekłada się to na jej niską cenę, która przyciąga z kolei operatorów farm obliczeniowych zajmujących się wydobywaniem kryptowalut. Działająca do niedawna w Rafsandżanie w centralnej części kraju jedna z firm kryptominerskich zużyła w krótkim czasie 175 megawatogodzin energii elektrycznej w celu zasilenia kart graficznych. Ilość taka wystarcza przeciętnemu domowi jednorodzinnemu w Europie lub USA na ponad 15 lat. Państwowy koncern energetyczny Tavanir odciął już farmie zasilanie. Co ciekawe, centrum obliczeniowe zostało uruchomione w porozumieniu z władzami kraju jako przedsięwzięcie Tavaniru i chińskich spółek.

 

Na dodatek ciężka zima

Produkcja energii elektrycznej w Iranie bazuje głównie na gazie ziemnym. Już od listopada ubiegłego roku warunki pogodowe w kraju pogorszyły się na tyle, że odnotowano znaczne zwiększenie zużycia elektryczności do ogrzewania domów i mieszkań. Elektrownie zaczęły zużywać gaz niskiej jakości, aby pokryć zapotrzebowanie; to z kolei poskutkowało pojawieniem się grubej warstwy smogu (w Teheranie utrzymywała się ona ostatnio przez niemal trzy tygodnie).

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto