A A A

BlackBerry Z10 i Q10 wraz z systemem BlackBerry 10

31 stycznia 2013, 11:46
BlackBerry Z10 i Q10 wraz z systemem BlackBerry 10

Firma Research In Motion zaprezentowała długo wyczekiwaną platformę BlackBerry 10 i dwa oparte na niej smartfony - Z10 i Q10. Zarówno system jak i telefony mają być wielkim powrotem kanadyjskiej firmy, która przez wielu uważana jest za "ojca smartfonów".

Nowy system BlackBerry 10 został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić jego obsługę. Większość czynności, włącznie z redagowaniem prostych wiadomości, można wykonywać przy pomocy kciuka - poprzez proste i szybkie przeciągnięcia palcem po ekranie urządzenia. W ten sposób można otworzyć aplikację pocztową, kontakty lub przejść do menu - wszystko bez zamykania aktualnie uruchomionej aplikacji. Producent określił to mianem BlackBerry Flow.

BlackBerry znacznie udoskonaliło także klawiaturę ekranową swojego nowego systemu. Umożliwia ona redagowanie krótkich wiadomości przy pomocy jednego palca, a wprowadzanie całych słów sprowadza się do dotknięcia odpowiedniej litery. Oprogramowanie wspiera i rozpoznaje wiele języków. Można napisać zdanie po angielsku, a następnie po niemiecku, a system natychmiast rozpozna język i dostosuje do niego ustawienia klawiatury.

Ciekawą nowością jest również odświeżona aplikacja BlackBerry Messenger. Dzięki niem można wymieniać nie tylko wiadomości tekstowe, ale także prowadzić wideokonferencje - bez wychodzenia z programu, dzięki jednemu przyciskowi. Najciekawszą opcją jest jednak przechwytywanie ekranu swojego rozmówcy. W ten sposób można przeglądać dokumenty, zdjęcia i aplikacje znajdujące się na innym urządzeniu.

BlackBerry Z10 i Q10

Na konferencji pojawiły się również dwa nowe urządzenia - BlackBerry Z10 i BlackBerry Q10. Pierwszy z nich został wyposażony w 4,2-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli. Napędza go dwurdzeniowy układ o taktowaniu 1,5 GHz, wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Nie zabrakło ponadto 16 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej oraz aparatu o matrycy 8 Mpix.

Q10 to nawiązanie do tradycji, czyli połączenie pełnej fizycznej klawiatury QWERTY z dotykowym ekranem o przekątnej 3,1 cala i rozdzielczości 720 x 720 pikseli. Pozostałe elementy specyfikacji nie różnią się od tych z modelu Z10. Telefony będą dostępne od 31 stycznia w Wielkiej Brytanii.

Prezes koncernu zapowiedział również całkowitą zmianę nazwy na BlackBerry, Możemy się zatem pożegnać ze skrótem RIM.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto