A A A

BlackBerry Z10 i Q10 wraz z systemem BlackBerry 10

31 stycznia 2013, 11:46
BlackBerry Z10 i Q10 wraz z systemem BlackBerry 10

Firma Research In Motion zaprezentowała długo wyczekiwaną platformę BlackBerry 10 i dwa oparte na niej smartfony - Z10 i Q10. Zarówno system jak i telefony mają być wielkim powrotem kanadyjskiej firmy, która przez wielu uważana jest za "ojca smartfonów".

Nowy system BlackBerry 10 został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić jego obsługę. Większość czynności, włącznie z redagowaniem prostych wiadomości, można wykonywać przy pomocy kciuka - poprzez proste i szybkie przeciągnięcia palcem po ekranie urządzenia. W ten sposób można otworzyć aplikację pocztową, kontakty lub przejść do menu - wszystko bez zamykania aktualnie uruchomionej aplikacji. Producent określił to mianem BlackBerry Flow.

BlackBerry znacznie udoskonaliło także klawiaturę ekranową swojego nowego systemu. Umożliwia ona redagowanie krótkich wiadomości przy pomocy jednego palca, a wprowadzanie całych słów sprowadza się do dotknięcia odpowiedniej litery. Oprogramowanie wspiera i rozpoznaje wiele języków. Można napisać zdanie po angielsku, a następnie po niemiecku, a system natychmiast rozpozna język i dostosuje do niego ustawienia klawiatury.

Ciekawą nowością jest również odświeżona aplikacja BlackBerry Messenger. Dzięki niem można wymieniać nie tylko wiadomości tekstowe, ale także prowadzić wideokonferencje - bez wychodzenia z programu, dzięki jednemu przyciskowi. Najciekawszą opcją jest jednak przechwytywanie ekranu swojego rozmówcy. W ten sposób można przeglądać dokumenty, zdjęcia i aplikacje znajdujące się na innym urządzeniu.

BlackBerry Z10 i Q10

Na konferencji pojawiły się również dwa nowe urządzenia - BlackBerry Z10 i BlackBerry Q10. Pierwszy z nich został wyposażony w 4,2-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli. Napędza go dwurdzeniowy układ o taktowaniu 1,5 GHz, wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Nie zabrakło ponadto 16 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej oraz aparatu o matrycy 8 Mpix.

Q10 to nawiązanie do tradycji, czyli połączenie pełnej fizycznej klawiatury QWERTY z dotykowym ekranem o przekątnej 3,1 cala i rozdzielczości 720 x 720 pikseli. Pozostałe elementy specyfikacji nie różnią się od tych z modelu Z10. Telefony będą dostępne od 31 stycznia w Wielkiej Brytanii.

Prezes koncernu zapowiedział również całkowitą zmianę nazwy na BlackBerry, Możemy się zatem pożegnać ze skrótem RIM.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto