A A A

„Bracelet of Silence" sposobem na wszechobecny podsłuch?

17 lutego 2020, 14:40
Asystenci głosowi nie raz pokazali, że słuchają nas nawet wtedy, gdy tego nie chcemy. Odpowiedzią na to ma być wyciszająca bransoletka.
„Bracelet of Silence

Profesorowie z Uniwersytetu w Chicago – Ben Zhao i Heather Zheng – zirytowani faktem, że urządzenia typu Echo zbierają informacje z rozmów prowadzonych przez osoby obecne w pomieszczeniu nawet wtedy, gdy zainteresowani tego nie chcą, postanowili znaleźć sposób na przerwanie tego procederu. Wraz z badaczem Pedro Lopesem zaprojektowali bransoletę, którą nazwali „Bracelet of Silence" (bransoleta ciszy). Ma ona za zadanie wygłuszać dźwięki przed głośnikami typu Echo.

Estetyka bransoletki jest dość cyberpunkowa, a jej założenie teoretycznie chroni właściciela przed niechcianym zbieraniem jego głosu przez urządzenia wyposażone w mikrofon. Urządzenie działa wygłuszająco za sprawą 24 głośniczków, które nieustannie emitują ultrasoniczne sygnały po uruchomieniu akcesorium. Dźwięki wypuszczane przez bransoletkę nie są słyszalne dla uszu odbiorców (oprócz dzieci i obecnych w otoczeniu psów), zakłócają za to wypowiadane słowa na tyle skutecznie, że głośniki Echo czy asystenci głosowi nie są w stanie odbierać i śledzić naszej rozmowy.

Lopes podkreśla, że łatwość nagrywania jest w dzisiejszych czasach tak potężna, że trzeba było w końcu stworzyć obiekt chroniący nas przed nieautoryzowanym zbieraniem dźwięków emitowanych przez nasz głos.

fot. YouTube


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto