A A A

„Bracelet of Silence" sposobem na wszechobecny podsłuch?

17 lutego 2020, 14:40
Asystenci głosowi nie raz pokazali, że słuchają nas nawet wtedy, gdy tego nie chcemy. Odpowiedzią na to ma być wyciszająca bransoletka.
„Bracelet of Silence

Profesorowie z Uniwersytetu w Chicago – Ben Zhao i Heather Zheng – zirytowani faktem, że urządzenia typu Echo zbierają informacje z rozmów prowadzonych przez osoby obecne w pomieszczeniu nawet wtedy, gdy zainteresowani tego nie chcą, postanowili znaleźć sposób na przerwanie tego procederu. Wraz z badaczem Pedro Lopesem zaprojektowali bransoletę, którą nazwali „Bracelet of Silence" (bransoleta ciszy). Ma ona za zadanie wygłuszać dźwięki przed głośnikami typu Echo.

Estetyka bransoletki jest dość cyberpunkowa, a jej założenie teoretycznie chroni właściciela przed niechcianym zbieraniem jego głosu przez urządzenia wyposażone w mikrofon. Urządzenie działa wygłuszająco za sprawą 24 głośniczków, które nieustannie emitują ultrasoniczne sygnały po uruchomieniu akcesorium. Dźwięki wypuszczane przez bransoletkę nie są słyszalne dla uszu odbiorców (oprócz dzieci i obecnych w otoczeniu psów), zakłócają za to wypowiadane słowa na tyle skutecznie, że głośniki Echo czy asystenci głosowi nie są w stanie odbierać i śledzić naszej rozmowy.

Lopes podkreśla, że łatwość nagrywania jest w dzisiejszych czasach tak potężna, że trzeba było w końcu stworzyć obiekt chroniący nas przed nieautoryzowanym zbieraniem dźwięków emitowanych przez nasz głos.

fot. YouTube


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto