A A A

C4i Q5 Pro - multimedialny kombajn

28 lipca 2016, 15:05
Ile funkcji może oferować multimedialny odtwarzacz? Jak się okazuje na przykładzie Q5 Pro firmy C4i - naprawdę sporo.
C4i Q5 Pro - multimedialny kombajn

Sercem odtwarzacza jest czterordzeniowy procesor HiSilicon Hi3798C V200 ARM na platformie ARM Cortex-A53 oraz czterordzeniowa karta graficzna Mali-720. Odtwarzacz jako jeden z pierwszych na rynku wspiera dekodowanie wideo 4K*2K w jakości 4:4:4 HDR przy 10 bitowej głębi kolorystycznej.

Obsługa wideo 4K HDR jest ukłonem w stronę najbardziej wymagających użytkowników posiadających telewizory obsługujące ten standard. HiMedia Q5 Pro dodatkowo odtworzy obrazy BD-ISO, w tym również 3D, z napisami oraz zapewni dostęp do rozdziałów w uproszczonym menu BD-Lite. Odtwarzacz poradzi sobie również z dekodowaniem H.265. W porównaniu do H.264, standard kompresji wideo H.265 transferuje wideo tej samej jakości, zajmując przy tym jedynie połowę szerokości pasma.

HiMedia Q5 Pro posiada niewielkich rozmiarów obudowę wykonaną w całości z metalu oraz pokrytą lakierem w kolorze srebrnym. Sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz LED oraz antenę WiFi z możliwością regulacji. Na panelu czołowym dodatkowo znajdziemy przycisk włącznika. Po bokach znajdziemy dwa gniazda USB, w tym jedno USB 3.0 host, oraz gniazdo TF na karty pamięci. Na drugiej ściance obudowy umieszczono kolejne złącze USB 2.0. Dostęp do gniazd USB ułatwia podłączanie zewnętrznych akcesoriów - klawiatury bezprzewodowej lub myszy, pamięci masowej lub dysku twardego.

Dodatkowe urządzenie peryferyjne możemy również połączyć poprzez Bluetooth 4.0. Na tylnej ściance obudowy producent umieścił złącze HDMI 2.0a, które w przeciwieństwie do standardu 1.4 w pełni wspiera standard 4K w 60Hz. Dodatkowo, co spotyka się coraz rzadziej we współczesnych odtwarzaczach, otrzymujemy także wyjścia kompozytowe CV wraz ze Audio Stereo oraz wyjście audio optyczne, za pomocą których podłączymy player z każdym telewizorem, rzutnikiem oraz sprzętem audio nowej czy starej generacji.

HiMedia Q5 Pro w standardzie posiada 2GB wbudowanej pamięci RAM DDR3 oraz 8 GB pamięci flash eMMC. Dzięki 3 portom USB w prosty sposób możemy zwiększyć zasoby lokalnej pamięci do przechowywania plików multimedialnych. Szybki port LAN Gigabit Ethernet oraz antena łącza bezprzewodowego dual-band WiFi (2.4GHz/5GHz 802.11a/b/g/n/ac) zapewniają wydajne połączenie z zasobami sieciowymi - lokalnymi lub internetowymi. Szybkość kopiowania plików po złączu LAN wynosi nawet do 18MB/s. Q5 Pro obsługuje dodatkowo protokoły sieciowe Samba, UPnP oraz NFS, które służą do przesyłania multimediów z innych urządzeń w sieci LAN: komputera, urządzenia mobilnego czy serwera NAS.
HiMedia Q5 Pro zapewnia sprzętowe dekodowanie wielokanałowych ścieżek audio DTS i Dolby Digital passthrough (SPDIF) oraz Dolby TrueHD passthrough (HDMI).

Oprócz tego, najnowsze oprogramowanie instalowane na playerach HiMedia oferuje pełne wsparcie najnowszego standardu dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos. Seria Pro dekoduje sprzętowo audio 192kHz 24bit LPCM wielokanałowe (5.1/7.1) FLAC. Pozwala ono na przesyłanie nieograniczonej liczby ścieżek audio, które są dynamicznie przekazywane do głośników w oparciu o możliwości systemu audio. Podczas odtwarzania, system Dolby Atmos łączy wszystkie ścieżki w czasie rzeczywistym, tworząc wrażenie, że każdy dźwięk pochodzi z wcześniej wyznaczonego miejsca, w sposób dostosowany do konkretnej konfiguracji głośników systemu audio.

Poza odtwarzaniem ścieżek dźwięku przestrzennego 5.1 lub 7.1 system generuje dla każdego głośnika unikalną ścieżkę dźwiękową, co umożliwia zastosowanie wielu przednich, bocznych, a nawet umieszczonych na suficie kanałów wertykalnych dla dokładnego pozycjonowania wybranych dźwięków.

Fabrycznie preinstalowane oprogramowanie Kodi w wersji 16.1 z dekodowaniem sprzętowym oraz przeglądarka Google Chrome pozwala cieszyć się możliwościami multimedialnymi już po pierwszym uruchomieniu. Funkcja zarządzania zadaniami pozwoli natomiast na większą kontrolę obciążenia systemu i jeszcze wydajniejszą pracę urządzenia. Dzięki Kodi odtworzymy niemal każdy format wideo z dźwiękiem wielokanałowym oraz uzyskamy dostęp do dodatków gwarantujących nieograniczone możliwości strumieniowania z sieci programów telewizyjnych, filmów oraz seriali z możliwością pobierania w locie napisów, a także z dostępem do kanałów telewizji internetowej. Za sprawą wtyczek muzycznych będziemy mogli słuchać z kolei niezliczonych stacji radiowych z całego świata.

Wraz z pełną wersją Google Play otrzymujemy dostęp do gier 2D/3D czy aplikacji znanych z urządzeń mobilnych. Urządzenie świetnie współpracujemy z YouTube czy popularnymi serwisami VOD jak Ipla, Player czy TVP VOD oraz z popularnymi serwisami pozwalającymi stremować muzykę online, w tym Spotify czy Tidal. Możliwa jest także obsługa serwisów społecznościowych, w tym Facebooka, Twittera czy serwisu Instagram. Do multimedialnych zalet Q5 Pro należy dodać wsparcie dla AirPlay oraz Miracast, dzięki którym na telewizorze będziemy mogli zaprezentować zawartość wyświetlacza urządzenia przenośnego. Bez problemu odtworzymy również treści z urządzeń mobilnych dzięki protokołowi DLNA.

Do sterowania odtwarzaczem służy inteligentny pilot na podczerwień z programowalnymi klawiszami. Co więcej, oprócz pilota, skorzystać możemy także z dostarczonej przez firmę HiMedia aplikacji HiControl, która pozwala sterować odtwarzaczem za pośrednictwem urządzeń z systemem Android (telefon, tablet).

HiMedia Q5 Pro posiada menu w języku polskim oraz akceptuje polskie znaki w napisach. Cena detaliczna urządzenia wynosi 675 zł brutto.


Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta dla firm oraz 24-miesięczną dla użytkowników domowych.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto