A A A

CES 2009 - Chumby, jeszcze nie telewizor, ale już nie ramka na zdjęcia

5 stycznia 2009, 11:28
Nowym wystawcą na tegorocznych targach CES 2009 jest firma Chumby industries, producent interesującego gadżetu o nazwie Chumby, łączącego funkcje internetowego radia, budzika, alarmu, przeglądarki WWW, ramki na zdjęcia i wielu innych urządzeń.
CES 2009 - Chumby, jeszcze nie telewizor, ale już nie ramka na zdjęcia

Urządzenie wyposażone jest w dotykowy ekran, miękką elastyczną obudowę w różnych kolorach do wyboru, ponadto ma także wbudowany czujnik przeciążenia (tzw. akcelerometer) i obsługuje bezprzewodowe połączenia z internetem poprzez Wi-Fi. Z jednej strony wygląda jak zabawka (ma nawet czujnik zgniatania), z drugiej to produkt o możliwościach ograniczonych jedynie wyobraźnią użytkowników, a to za sprawą unikatowych możliwości rozbudowy.

Chumby działa pod kontrolą zmodyfikowanej wersji Linuksa, zatem jego wewnętrzne oprogramowanie jest w pełni otwarte (za wyjątkiem wbudowanego odtwarzacza Adobe Flash, dzięki któremu jednak możliwe jest odtwarzanie treści internetowych w tym formacie) i może być modyfikowane przez użytkowników.

Do tej pory powstało już ponad 1000 widżetów do Chumby'ego – różnego typu mierników pogody, czytników wiadomości, narzędzi do sprawdzania kursów walut, akcji, czytników poczty elektronicznej i wiele, wiele innych. Niektóre z możliwości tego urządzenia z pewnością najlepiej wyjaśni film, na którym David Pogue, dziennikarz działu technologicznego New York Times, pokazuje, czym jest Chumby.

 

Warto też zaznaczyć, że urządzenie to kosztuje niecałe 200 dolarów – biorąc pod uwagę możliwości i potencjał rozwojowy nie wydaje się to dużą kwotą, zwłaszcza w kontekście innego popularnego urządzenia, które także wyposażone jest w akcelerometer – telefonu iPhone 3G.

Źródło: Serwis CES

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto