A A A

CES 2009 - Netbook bez dysku, za to z flashdyskiem USB

5 stycznia 2009, 10:25
Firma EMTEC, znana głównie z produkcji wszelkiego typu nośników pamięci (płyt CD/DVD, kaset magnetycznych, a także pamięci flash) chce zadebiutować na targach CES 2009 z nietypowym dla niej produktem - netbookiem.
CES 2009 - Netbook bez dysku, za to z flashdyskiem USB

EMTEC Gdium Liberty 1000 to nazwa nowego i pierwszego netbooka w ofercie francuskiej firmy. Modelem tym EMTEC chce zawojować amerykański rynek, stąd planowana premiera urządzenia na targach CES 2009, które niebawem rozpoczną się w amerykańskiej stolicy hazardu - Las Vegas.

Netbook Gdium wyróżnia się dość nietypową konfiguracją sprzętową, lecz z zewnątrz nic na to nie wskazuje. Gdium jest wyposażony w 10-calowy ekran LCD wyświetlający obraz w rozdzielczości 1024x600, klawiaturę, touchpad i standardowy zestaw złączy rozszerzeń (m.in. USB oraz czytnik kart SD/SDHC). Ze światem urządzenie łączy się za pośrednictwem sieci Wi-Fi oraz standardowego Ethernetu. Zarówno rozmiarami, jak i wagą (1,25 kg) nie odstaje od licznej grupy podobnych urządzeń zbudowanych w oparciu o procesor Intel Atom.

Jednak we francuskim modelu Liberty 1000 centralnym układem obliczeniowym jest nie Intel Atom, lecz chip firmy STMicroelectronics Loongson 2F taktowany zegarem o częstotliwości 900 MHz i wspierany pamięcią RAM o pojemności 512 MB. Za generowanie obrazu na ekranie LCD odpowiada układ graficzny Silicon Motion SM502 z własną pamięcią o pojemności 16 MB. Największą ciekawostką jest jednak to, że Netbook EMTEC został pozbawiony w ogóle dysku twardego (czy też jego odpowiednika w postaci dysku SSD). Urządzenie jest oferowane razem z 8 GB lub 16 GB pamięcią Flash USB, zwaną G-Key. W tym kluczu USB zapisany jest system operacyjny Mandriva G-Linux, za pomocą którego użytkownik korzysta z urządzenia. EMTEC wycenił swoje urządzenie na kwotę stanowiącą równowartość 400 dolarów.

Źródło: TechConnect, EMTEC


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto