A A A

CES 2009 - Telewizor jak konsola Playstation

8 stycznia 2009, 21:32
Co łączy prezentowany na targach CES 2009 telewizor firmy Toshiba z popularną konsolą do gier firmy Sony? Wewnętrzny centralny układ obliczeniowy procesor Cell.
CES 2009 - Telewizor jak konsola Playstation

Wysoka wydajność procesora Cell nie budzi najmniejszych wątpliwości. Dowodzi tego popularność konsoli do gier Sony Playstation 3. Warto też wspomnieć, że odmiana procesorów Cell o zwiększonej wydajności dla obliczeń zmiennoprzecinkowych (tzw. PowerXCell 8i) znalazła zastosowanie m.in. w superkomputerze IBM Roadrunner – pierwszej maszynie stworzonej przez człowieka o mocy obliczeniowej przewyższającej 1 PFLOPS; jest to obecnie najszybszy superkomputer świata.

Co to ma wspólnego z 56-calowym telewizorem Toshiby prezentowanym na targach CES 2009? Zaimplementowanie platformy opartej na procesorze Cell w produktach Toshiby było już od dłuższego czasu oczekiwane, gdyż cały projekt Cell został opracowany przez alians STI (Sony, Toshiba, IBM). Prezentowany model superwysokorozdzielczego telewizora zdolnego do prezentacji obrazu o rozdzielczości aż 3840x2160 pikseli (to czterokrotnie wyższa rozdzielczość niż maksymalna osiągalna dla standardu Full HD) potrafi w czasie rzeczywistym przeskalować obraz Full HD na obraz w maksymalnej rozdzielczości charakterystycznej dla prezentowanego prototypowego telewizora. Jeżeli wysoka rozdzielczość obrazu nie jest wymagana, moc procesora Cell może być wykorzystywana do jednoczesnego wyświetlania do 48 ścieżek wideo. Oczopląs gwarantowany!

Oprócz tego Toshiba zademonstrowała system konwertujący – także w czasie rzeczywistym – sygnał nadawany z internetu (z serwisu YouTube) na obraz wysokiej jakości. Było to możliwe dzięki wbudowaniu w elektronikę ekranu autorskiej technologii Toshiby o nazwie Resolution+. Innym modelem, także z zaimplementowaną platformą Cell, jest model z 55-calowym ekranem, wyposażonym w podświetlenie wykonane w technologii Local dimming LED. Połączenie precyzyjnego systemu podświetlania matrycy z mocą obliczeniową układu Cell zaowocowało możliwością dynamicznej optymalizacji parametrów obrazu w zależności od jakości podawanego do telewizora sygnału wideo oraz istniejących w danej chwili warunków oświetleniowych pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor.

Źródło: Informacja prasowa


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto