A A A

Can we fix it? Yes, we can!

23 lipca 2021, 09:00
Amerykańska Federalna Komisja Handlu opracowała zasady, na jakich należy serwisować sprzęt poza oficjalnymi warsztatami.
Can we fix it? Yes, we can!

W USA każdy ma prawo do naprawy

Kilka tygodni temu prezydent Joe Biden podpisał zarządzenie wykonawcze nakazujące Federalnej Komisji Handlu (FTC, Federal Trade Commision) przedstawienia zasad prawa do naprawy uwzględniających reguły wolnego rynku.

Komisja jednogłośnie przegłosowała wprowadzenie reguł pozwalających nabywcom na naprawianie urządzeń poza oficjalną siecią serwisową.

W głosowaniu FKH zgodziła się przyjąć dokument programowy określający, w jaki sposób planuje egzekwować przepisy, powstrzymujące producentów przed ograniczaniem napraw w warsztatach niezależnych. Dokument wyjaśnia, jak należy egzekwować obowiązujące prawo gwarancyjne, współpracować z ustawodawcami stanowymi i lokalnymi w celu zapewnienia wolnej konkuencji oraz badać istniejące sieci serwisowe pod kątem naruszeń prawa antymonopolowego.

Komisja podkreśliła, że „tego rodzaju ograniczenia mogą znacznie podnieść koszty ponoszone przez konsumentów, stłumić innowacje, zamknąć możliwości biznesowe dla niezależnych warsztatów naprawczych, przyczynić się do wytwarzania niepotrzebnych odpadów elektronicznych, opóźnić terminowe naprawy i osłabić odporność" – powiedziała przewodnicząca Federalnej Komisji Handlu, Lina Khan. „Komisja dysponuje szeregiem narzędzi, których może użyć do usunięcia niezgodnych z prawem ograniczeń naprawczych. A dzisiejsza deklaracja polityczna zobowiąże nas do zajęcia się tymi sprawami z nową energią" – dodała przewodnicząca.

Komisja prosi amerykańską opinię publiczną o komentarze i zgłaszanie problemów dotyczących złych doświadczeń z naprawami i naruszaniem gwarancji. Od dawna niezgodne z prawem federalnym jest unieważnianie przez producentów sprzętu gwarancji po dokonaniu napraw w serwisach niezależnych. Te przepisy często nie są jednak egzekwowane.

FTC zapowiedziała, że przeanalizuje obecne ograniczenia napraw pod kątem naruszeń obowiązujących przepisów antymonopolowych i antykonkurencyjnych.

Wygląda na to, że po latach nabierania rozpędu ruch na rzecz prawa do naprawy jest bliski odniesienia zwycięstwa.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto