A A A

Canonical przygotuje Ubuntu dla tabletów

10 czerwca 2010, 12:40
Canonical przygotuje Ubuntu dla tabletów

Canonical przygotowuje specjalną wersję systemu Ubuntu dla tabletów, co ma wzmocnić pozycję firmy na rynku urządzeń mobilnych.

Tablety z Ubuntu powinny mieć swoją premierę w okolicach pierwszego kwartału 2011 – powiedział Chris Kenyon, wiceprezes usług OEM w Canonical. System ten będzie lekką wersją Linuksa z uproszczonym interfejsem zaprojektowanym specjalnie dla urządzeń posiadających ekran dotykowy.

W chwili obecnej Canonical oferuje Ubuntu dla serwerów, komputerów stacjonarnych i netbooków. Firma ściśle współpracuje z producentami komponentów wykorzystywanych w tabletach, aby wprowadzony system był jak najbardziej wydajny i przyjazny użytkownikowi. Do tej pory umowy zostały podpisane z producentami chipów – Freescale, Texas Instruments i Marvell, firmą Intel – w celu lepszego zarządzania energią oraz Pixel Qi – producentem energooszczędnych ekranów dla laptopów i tabletów.

System dla urządzeń typu tablet zostanie oparty na nadchodzącym Ubuntu 10.10, którego nazwa kodowa to Maverick Meerkat, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Niezależna Surykatka”. Po wydaniu mobilnej wersji Ubuntu, powstanie również Ubuntu Light, które będzie połączeniem wersji dla netbooków z wersją dla tabletów.

Źródło: Computerworld.com


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto