A A A

Certbot wreszcie z pełną wersją

6 grudnia 2019, 14:20
Ukazała się pełna wersja narzędzia, które znacząco wpłynęło na popularyzację szyfrowanego połączenia https.
Certbot wreszcie z pełną wersją

Organizacja EFF po kilku latach prac ogłosiła wreszcie premierę Certbota w wersji 1.0. To darmowe narzędzie typu Open Source służące do szyfrowania ruchu stron internetowych. EFF dąży do tego, by jak największa część zasobów w sieci była szyfrowana – narzędzie powstało dzięki współpracy łącznie 30 tysięcy osób.

Certbot zadebiutował w 2015 r. i miał zautomatyzować konfigurowanie procesu szyfrowania https dla administratorów stron. Korzystał w tym celu z certyfikatów Let's Encrypt. Od tego czasu rozwinął się jednak o nowe funkcje, między innymi obsługę bety systemu Windows czy wykorzystywanie kilkunastu dostawców DNS w celu sprawdzenia poprawności domeny.

Dzięki Certbotowi upowszechniło się wykorzystywanie domen https zamiast niezaszyfrowanego protokołu http, co utrudnia kradzież plików cookie i zwiększa bezpieczeństwo internautów. Przed wydaniem Certbota ruch generowany przez bezpieczne domeny wynosił zaledwie 40%, teraz natomiast jest to aż 80%, co bez wątpienia należy uznać za największy sukces odniesiony przez EFF.

Celem organizacji jest doprowadzenie do tego, by w przyszłości ruch w sieci odbywał się wyłącznie za pośrednictwem szyfrowanych protokołów. Premiera wersji 1.0 nie zahamuje więc dalszego rozwoju narzędzia.

fot. EFF


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Instagramowicze nabrali się na Bali
19 lutego 2020
Użytkowniczka Instagrama nabrała swoich followersów. Sesja zdjęciowa, którą opublikowała, wyglądała jak robiona na Bali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto