A A A

Chia napędziła sprzedaż dysków HDD i SSD

6 sierpnia 2021, 15:30
Statystyki pokazują, że kryptowaluta mocno zwiększyła popyt na dyski.
Chia napędziła sprzedaż dysków HDD i SSD

Sprzęt górniczy pilnie potrzebny

Według oficjalnych statystyk, sprzedaż dysków HDD wzrosła w Europie o 141% w porównaniu z zeszłym rokiem. W przypadku niektórych modeli SSD, zapotrzebowanie wzrosło z kolei o ponad 1000%. Analitycy ustalili, że zapotrzebowanie na pamięć masową nigdy nie było aż tak duże. Tylko w drugim kwartale tego roku na Starym Kontynencie sprzedało się 454,5 tysiąca HDD.

 

Kopanie łatwiejsze niż kiedykolwiek

Najmocniej zwiększyło się zapotrzebowanie na modele o większej pojemności – o 125% w przypadku modeli 18 TB typu nearline. To specjalna wersja HDD zaprojektowana pod kątem nieustannej pracy bez wyłączania maszyny. Eksperci zgadzają się, że sprzedaż dysków twardych napędziła głównie rosnąca popularność kryptowaluty chia. Nabywcy są zainteresowani głównie modelami o największej wytrzymałości oraz pojemności, ponieważ to te czynniki są najważniejsze podczas wydobywania kryptowaluty.

Lawinowo wzrosła też sprzedaż NAS oraz SSD, szczególnie typu NVMe Gen4. Eksperci uważają, że sytuacja szybko się nie zmieni, ponieważ specyfika wydobywania chia mocno zmniejsza barierę wejścia na rynek kryptowalut – górnikom wystarczy tak naprawdę wolna przestrzeń na dysku.  Jest to o wiele tańsze, niż kupowanie koparek czy kart graficznych, zwłaszcza że kurs bitcoina i ethernum nie jest w ostatnim czasie szczególnie atrakcyjny.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Tagi: dysk twardy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto