A A A

Chińscy giganci ukarani grzywną za nieuczciwe działania rynkowe

8 lipca 2021, 16:00
To ciąg dalszy walki chińskiego rządu z wielkimi korporacjami.
Chińscy giganci ukarani grzywną za nieuczciwe działania rynkowe

Rząd kontra firmy

W środę, 7 lipca, chińscy potentaci internetowi, między innymi Alibaba (właściciel Aliexpress) i Tencent (korporacja inwestycyjna), zostali ukarani grzywnami za praktyki monopolistyczne. Kary w wysokości 500 000 juanów (ok. 75 000 dolarów) nałożono na różne firmy należące do koncernów.

SAMR, państwowa organizacja do spraw regulacji rynkowych, wskazała, że mowa między innymi o pozyskiwaniu udziałów w innych firmach, które mogły nadmiernie podnieść siłę rynkową gigantów. W opublikowanym komunikacie SAMR wyjaśnia, że grzywnę nałożono na sześć spółek należących do grupy Alibaba, pięć będących własnością Tencentu i dwie podlegające firmie Suning.com – wielkiemu chińskiemu sklepowi, przypominającemu Aliexpress.

 

Dominacja gigantów

Rząd chiński stara się maksymalnie ograniczyć potęgę gigantów technologicznych, ponieważ stoi ona w sprzeczności z ideami socjalistycznego państwa forsowanymi przez Xi Jinpinga. Wielkie korporacje coraz częściej oferują bowiem swoje usługi w sektorach takich jak zdrowie czy finanse, co podważa docelową dominację państwa w tych sferach. Komunistyczna Partia Chin oficjalnie ogłosiła, że walka z „praktykami monopolistycznymi", szczególnie w przypadku firm technologicznych, jest w tym roku jednym z jej priorytetów.

Największą karę w historii otrzymała w kwietniu tego roku Alibaba – firma za „ograniczanie konkurencji" musiała zapłacić 18,3 miliardów juanów (ok. 2,8 miliarda dolarów).

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Tagi: AliExpress
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto