A A A

Chińskie karty graficzne mają być konkurencją dla urządzeń Nvidii

28 czerwca 2021, 12:00
Wszystko za sprawą firmy Biren Technology, która w przyszłym roku zaprezentuje własne modele wykonane w technologii 7 nm.
Chińskie karty graficzne mają być konkurencją dla urządzeń Nvidii

Wyspecjalizowane karty

Chiński Biren Technology powstał w 2019 roku. Celem firmy jest, jak można przeczytać na jej oficjalnej stronie, wytwarzanie kart graficznych do prac związanych ze sztuczną inteligencją. Biren już w tym roku planuje wysłać do produkcji swoje najnowsze urządzenia – GPU w litografii 7 nm, zaprojektowane do pracy z AI (stąd daleko im do konsumenckich, uniwersalnych kart graficznych). W sprzedaży dostępne będą one prawdopodobnie pod koniec 2022 roku. Założenie marki jest ambitne - według Mike'a Honga, dyrektora ds. technologii Birena, nowe GPU mają konkurować z nadchodzącymi kartami Nvidii w technologii 5 nm.

 

Poruszenie rynku

Choć w 2020 roku Biren otrzymał aż 170 milionów dolarów finansowania, według analityków z firmy International Business Strategies już samo zaprojektowanie podobnych kart może kosztować 1,5 miliarda dolarów. Do tego dochodzą koszty związane z procesorami graficznymi w litografii 7 nm, które mogą zbliżyć się do 300 milionów dolarów.

Kolejnym znakiem zapytania jest ambicja konkurowania z Nvidią, dotychczas bowiem w przeciekach pojawiły się jedynie... kryptonimy zapowiadanych przez Nvidię produktów wykonanych w litografii w 5 nm (Hopper, Lovelace). Nawet jeśli projekt nie osiągnie jednak sukcesu, prawdopodobnie pozwoli on na choć lekkie poruszenie rynku – tak potrzebne, gdy mowa o specyficznej sytuacji rynkowej GPU.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto