A A A

Chiny: gwałtowny wzrost liczby adresów IPv6

13 stycznia 2021, 09:30
W niektórych regionach Chin już co ósmy internauta korzysta z nowej wersji protokołu sieciowego.
Chiny: gwałtowny wzrost liczby adresów IPv6

Przyspieszyło całkiem niedawno

Organizacja APNIC (Asia-Pacific Network Information Centre), rejestr internetowy dla rejonu Azji i Pacyfiku, odnotowała bardzo duży wzrost wykorzystania adresów Ipv6 w Chińskiej Republice Ludowej.

 

Co ósmy abonent na „szóstce"

Ośrodek APNIC Labs przeanalizował dane o ruchu w sieci operatora China Telecom, który obsługuje 180 milionów abonentów stacjonarnych i jest największym w Państwie Środka dostawcą internetu przewodowego (konkurenci - China Unicom i China Mobile - mają z kolei silniejszą pozycję w dziedzinie sieci bezprzewodowych).

W 2017 roku władze ChRL ogłosiły „Plan działania na rzecz promowania wdrażania protokołu internetowego w wersji 6 (IPv6) na dużą skalę". Liczba adresów IPv6 była wówczas w kraju niewielka. Przyspieszenie odnotowano już w 2018 roku. W ciągu następnych dwóch lat odsetek internautów korzystających z nowego protokołu przekroczył w niektórych regionach poziom 10%.

APNIC jako przykład podaje Szanghaj. Gwałtowny przyrost liczby adresów IPv6 dał się tam zauważyć od początku 2019 roku; obecnie odsetek abonentów korzystających z nowego protokołu wynosi 13,59%. W tym samym mniej więcej momencie odnotowano zwiększenie wykorzystania adresów IPv6 w innych regionach – na przykład w sieci metropolitalnej Chengdu. Współczynnik adaptacji jest tam co prawda o ponad połowę niższy niż w Szanghaju (wynosi 5,8%), ale przedstawiciele APNIC podkreślają fakt, że wzrost zainteresowania protokołem nastąpił w całych Chinach właściwie równocześnie.

fot. Herbert Bieser – Pixabay


Adam Wiśniewski
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto