A A A

Chiny inwestują na potęgę

19 sierpnia 2019, 14:10
Chińscy potentaci internetowi przeznaczyli w zeszłym roku ponad 20 mld dolarów na badania i rozwój.
Chiny inwestują na potęgę

Sto największych chińskich przedsiębiorstw z branży internetowej przeznaczyło w zeszłym roku 153,87 mld juanów na badania i rozwój (R&D). Suma ta (równowartość 21,8 mld dolarów) jest aż o 45,1 procent większa od wydatków na badania w roku 2017. Dane takie zostały opublikowane przez działającą przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) organizację Internet Society of China.

W przypadku stu największych firm z sektora nowych technologii średnie wydatki na badania wyniosły 10 procent ich przychodów. Cztery przedsiębiorstwa przeznaczyły na ten cel od 30 do 35 procent, a palma pierwszeństwa przypadła Grupie Alibaba.

Obecnie Alibaba Group jest największym na świecie dostawcą usług chmurowych. W ostatnim kwartale przychody Alibaby ze sprzedaży w tym segmencie osiągnęły 1,13 miliarda dolarów (i stanowiły 7 procent ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa).

Holding znany jest w Polsce głównie dzięki platformie AliExpress. Na całym świecie grupa oferuje między innymi usługi w dziedzinie handlu elektronicznego, płatności online, przetwarzania danych (dataminingu), sztucznej inteligencji (AI), mediów, marketingu elektronicznego i e-logistyki. Szefowie koncernu zapowiedzieli, że w ciągu półtorej dekady (do roku 2036) zamierzają obsługiwać co najmniej dwa miliardy użytkowników końcowych oraz 10 milionów klientów instytucjonalnych.

Kolejne miejsca wśród firm przeznaczających największe środki na dział R&D zajmują Tencent i Baidu. Tuż poza podium znalazła się Ant Financial – spółka zależna holdingu Alibaba.

Stu chińskich potentatów internetowych osiągnęło w zeszłym roku łączne dochody w wysokości 2,75 biliona juanów (czyli około 390,52 mld dolarów), co oznacza wzrost o około 1 bilion juanów (142,01 mld dolarów) w porównaniu z rokiem 2017. Przedsiębiorstwa te uzyskały w sumie niemal 80 tysięcy patentów.

Oczekuje się, że wydatki Chin w dziedzinie nowych technologii sięgną w bieżącym roku 256 miliardów dolarów (i 273 miliardów dolarów w 2020 roku). Państwo Środka jest największym światowym graczem w segmencie sieci 5G: krajowe inwestycje w telekomunikację stanowią 57% całkowitych wydatków na technologie. Zdaniem firmy Forrester, w przypadku nakładów na sieci piątej generacji Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone o 5 miliardów dolarów już w 2015 roku.

fot. Alibaba Group


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto