A A A

Chiny inwestują na potęgę

19 sierpnia 2019, 14:10
Chińscy potentaci internetowi przeznaczyli w zeszłym roku ponad 20 mld dolarów na badania i rozwój.
Chiny inwestują na potęgę

Sto największych chińskich przedsiębiorstw z branży internetowej przeznaczyło w zeszłym roku 153,87 mld juanów na badania i rozwój (R&D). Suma ta (równowartość 21,8 mld dolarów) jest aż o 45,1 procent większa od wydatków na badania w roku 2017. Dane takie zostały opublikowane przez działającą przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) organizację Internet Society of China.

W przypadku stu największych firm z sektora nowych technologii średnie wydatki na badania wyniosły 10 procent ich przychodów. Cztery przedsiębiorstwa przeznaczyły na ten cel od 30 do 35 procent, a palma pierwszeństwa przypadła Grupie Alibaba.

Obecnie Alibaba Group jest największym na świecie dostawcą usług chmurowych. W ostatnim kwartale przychody Alibaby ze sprzedaży w tym segmencie osiągnęły 1,13 miliarda dolarów (i stanowiły 7 procent ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa).

Holding znany jest w Polsce głównie dzięki platformie AliExpress. Na całym świecie grupa oferuje między innymi usługi w dziedzinie handlu elektronicznego, płatności online, przetwarzania danych (dataminingu), sztucznej inteligencji (AI), mediów, marketingu elektronicznego i e-logistyki. Szefowie koncernu zapowiedzieli, że w ciągu półtorej dekady (do roku 2036) zamierzają obsługiwać co najmniej dwa miliardy użytkowników końcowych oraz 10 milionów klientów instytucjonalnych.

Kolejne miejsca wśród firm przeznaczających największe środki na dział R&D zajmują Tencent i Baidu. Tuż poza podium znalazła się Ant Financial – spółka zależna holdingu Alibaba.

Stu chińskich potentatów internetowych osiągnęło w zeszłym roku łączne dochody w wysokości 2,75 biliona juanów (czyli około 390,52 mld dolarów), co oznacza wzrost o około 1 bilion juanów (142,01 mld dolarów) w porównaniu z rokiem 2017. Przedsiębiorstwa te uzyskały w sumie niemal 80 tysięcy patentów.

Oczekuje się, że wydatki Chin w dziedzinie nowych technologii sięgną w bieżącym roku 256 miliardów dolarów (i 273 miliardów dolarów w 2020 roku). Państwo Środka jest największym światowym graczem w segmencie sieci 5G: krajowe inwestycje w telekomunikację stanowią 57% całkowitych wydatków na technologie. Zdaniem firmy Forrester, w przypadku nakładów na sieci piątej generacji Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone o 5 miliardów dolarów już w 2015 roku.

fot. Alibaba Group


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto