A A A

Chiny opublikowały plan zarządzania danymi

4 grudnia 2021, 08:00
Duże zbiory informacji będą traktowane jako czynnik mający wpływ na moce produkcyjne kraju.
Chiny opublikowały plan zarządzania danymi

Zasób strategiczny

W Chinach opublikowano zasady zarządzania bezpieczeństwem dużych zbiorów danych. Nowe reguły mają zostać wprowadzone w życie do 2025 roku.

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych proponuje ustalenie zasad postępowania z dużymi zasobami danych według 14. już pięcioletniego planu dla danych i technologii. Resort chce, żeby dane traktować jako „czynnik produkcji" i „narodowy zasób strategiczny".

W planie ministerstwa znajduje się sześć podstawowych zadań, w tym propozycje „urynkowienia" danych, zwiększenie mocy obliczeniowej i zajęcia przez Chiny pozycji lidera w opracowywaniu światowych standardów technologicznych.

Resort wezwał do usprawnienia zarządzania transgranicznym przepływem danych i większego wsparcia dla projektów open source. Według danych ministerstwa, wartość chińskiego sektora big data ma do końca 2025 roku przekroczyć 470 mld dolarów.

Pekin nie ustaje w wysiłkach, aby „uporządkować" sprawy związane z przepływem danych w Państwie Środka. W tym roku w Chinach uchwalono już dwie ważne ustawy związane z sektorem big data: jedną o ochronie danych osobowych, a drugą o bezpieczeństwie informacji. Obydwie regulują zasady przechowywania i przenoszenia danych przez firmy i organizacje.

fot. Pixabay


Piotr Bogucki
Tagi: prawo
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto