A A A

Chiny oskarżają USA i Indie

6 października 2020, 09:10
Blokowanie TikToka i WeChata oznacza łamanie obowiązujących globalnie zasad handlu.
Chiny oskarżają USA i Indie

Skarga do WTO

Przedstawiciele chińskiego rządu oskarżyli Indie i Stany Zjednoczone o łamanie zasad handlu międzynarodowego w związku z planowaną w USA i dokonaną w Indiach blokadą aplikacji TikTok i WeChat.

 

Za zamkniętymi drzwiami

Zarzuty padły podczas zamkniętego posiedzenia Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zdaniem chińskich władz żadanie sprzedania TikToka amerykańskiej firmie wspomagane groźbami zablokowania aplikacji są niezgodne z zasadami WTO, ograniczają usługi handlu transgranicznego i naruszają podstawowe zasady i cele wielostronnego systemu handlowego. To samo dotyczy już wprowadzonej blokady w Indiach.

Chińscy urzędnicy podkreślają, że USA nie mają żadnych dowodów na to, iż TikTok oraz WeChat stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Na razie sądy federalne wstrzymały zakaz rozpowszechniania obydwu aplikacji za pośrednictwem platform App Store i Google Play.

Państwo Środka nie zgadza się ponadto na forsowany przez administrację Donalda Trumpa pomysł wykupienia TikToka przez amerykańskie przedsiębiorstwo. Akceptuje ewentualne nabycie aktywów oddziału TikToka przez grupę udziałowców mająca siedzibę w USA. Firma ByteDance i chiński rząd dali do zrozumienia, że nie pozwolą, aby najważniejsze technologie związane z TikTokiem – przede wszystkim algorytmy wyboru wyróżnianych filmów – zostały sprzedane poza ChRL. Obecnie obowiązujące prawo wymaga, aby każda firma dokonująca takiej transakcji uzyskała zgodę chińskiego rządu.

fot. WTO


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto