A A A

Chiny zadbają o prywatność swoich obywateli

1 sierpnia 2019, 12:40
Naruszenia prywatności w Chinach to powszechne zjawisko. Rząd postanowił zatem zadbać o bezpieczeństwo swoich obywateli.
Chiny zadbają o prywatność swoich obywateli

Przestrzeganie praw człowieka w Chinach, a zwłaszcza prawa do prywatności, nie jest szczególnie przestrzegane – zarówno przez władze jak i przedsiębiorstwa. Ostatnio pisaliśmy, że podczas kontroli telefonów na lotniskach instaluje się w nich oprogramowanie szpiegujące. Teraz jednak władza podjęła starania mające na celu poprawę ochrony danych osobowych. Przynajmniej pod względem nielegalnego gromadzenia ich przez firmy.

Co trzecia z ponad 1300 spraw zgłaszanych w Chinach od stycznia do kwietnia organom nadzorującym sieć dotyczy zbierania danych przez serwisy internetowe bez zgody klientów. 20 proc. to z kolei gromadzenie informacji, które (wbrew deklaracji) nie dotyczą wyłącznie rzeczy istotnych z punktu widzenia działalności danego przedsiębiorstwa.

TechNode informuje, że rząd w Pekinie wydał na początku tygodnia narzędzie służące do oceny prywatności podczas korzystania z sieci. Aplikacja działa w tle i wykrywa próby gromadzenia danych bez zgody użytkowników. Program opracowany przez Chiński Instytut Standaryzacji Elektronicznej (China Electronics Standardization Institute, CESI) jest darmowy. W ten sposób władza chce wymusić na właścicielach stron internetowych podporządkowanie się nowym przepisom. 

Państwo Środka pracuje więc nad tym, by pozbyć się łatki kraju, w którym tego typu sytuacje są na porządku dziennym. 28 maja uchwalono też nowe przepisy definiujące, jak powinno się oznaczać treści wygenerowane na podstawie zgromadzonych danych osobowych.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto