A A A

Chiny zaostrzają prawo dotyczące deepfake'ów

2 grudnia 2019, 12:45
To koniec z samowolą w publikowaniu zmanipulowanych materiałów w Państwie Środka.
Chiny zaostrzają prawo dotyczące deepfake'ów

Chiny przygotowały nowe regulacje dotyczące publikacji przeróbek materiałów wideo i audio zwanych „deepfake'ami". Począwszy od 1 stycznia 2020 r. wszelkie internetowe zmiany twarzy lub głosu aktora występującego w filmie bądź nagraniu na wizerunek (głos) osoby niezwiązanej z wydarzeniem, a także podstawianie treści nigdy niewypowiedzianych przez daną osobę będzie w Chinach karane.

Każdy deepfake udostępniony szerszemu gronu ma być oznaczony informacją o tym, że materiał nie jest prawdziwy i zawiera manipulacje. Wszystkie nagrania wykorzystujące sztuczną inteligencję lub bazujące na wirtualnej rzeczywistości mają być nadzorowane, aby ukrócić wykorzystywanie technologii do szerzenia fałszywych informacji oraz działania na niekorzyść osób publicznych i prywatnych, dla których umieszczenie w tego typu materiałach może oznaczać napiętnowanie lub wykluczenie społeczne.

Jak wskazuje redakcja „Reuters", technologia używana do tworzenia treści typu deepfake może – według chińskiej administracji (Cyberspace Administration of China, CAC) – mocno zaszkodzić celebrytom, politykom, dzieciom, jak również całemu narodowi i bezpieczeństwu państwa. Może też zachwiać systemem wartości społecznych. Z tych wszystkich względów będzie ona w Chinach uznawana za łamanie prawa.

Regulacje definiujące deepfake'i jako zagrożenie i wymuszające na twórcach oznaczanie materiałów jako zmanipulowanych mają więc sprawić, że proceder ten przestanie być wykorzystywany do działania na czyjąkolwiek szkodę.

fot.  S. Hermann & F. Richter – Pixabay

 


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto