A A A

Chiny zaostrzają prawo dotyczące deepfake'ów

2 grudnia 2019, 12:45
To koniec z samowolą w publikowaniu zmanipulowanych materiałów w Państwie Środka.
Chiny zaostrzają prawo dotyczące deepfake'ów

Chiny przygotowały nowe regulacje dotyczące publikacji przeróbek materiałów wideo i audio zwanych „deepfake'ami". Począwszy od 1 stycznia 2020 r. wszelkie internetowe zmiany twarzy lub głosu aktora występującego w filmie bądź nagraniu na wizerunek (głos) osoby niezwiązanej z wydarzeniem, a także podstawianie treści nigdy niewypowiedzianych przez daną osobę będzie w Chinach karane.

Każdy deepfake udostępniony szerszemu gronu ma być oznaczony informacją o tym, że materiał nie jest prawdziwy i zawiera manipulacje. Wszystkie nagrania wykorzystujące sztuczną inteligencję lub bazujące na wirtualnej rzeczywistości mają być nadzorowane, aby ukrócić wykorzystywanie technologii do szerzenia fałszywych informacji oraz działania na niekorzyść osób publicznych i prywatnych, dla których umieszczenie w tego typu materiałach może oznaczać napiętnowanie lub wykluczenie społeczne.

Jak wskazuje redakcja „Reuters", technologia używana do tworzenia treści typu deepfake może – według chińskiej administracji (Cyberspace Administration of China, CAC) – mocno zaszkodzić celebrytom, politykom, dzieciom, jak również całemu narodowi i bezpieczeństwu państwa. Może też zachwiać systemem wartości społecznych. Z tych wszystkich względów będzie ona w Chinach uznawana za łamanie prawa.

Regulacje definiujące deepfake'i jako zagrożenie i wymuszające na twórcach oznaczanie materiałów jako zmanipulowanych mają więc sprawić, że proceder ten przestanie być wykorzystywany do działania na czyjąkolwiek szkodę.

fot.  S. Hermann & F. Richter – Pixabay

 


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto