A A A

Chińskie telekomy apelują do FCC

2 czerwca 2020, 10:00
Pacific Networks i ComNet uważają, że powinny nadal mieć możliwość działania w Stanach Zjednoczonych.
Chińskie telekomy apelują do FCC

Nie pomagamy w działalności szpiegowskiej w USA – twierdzą chińscy operatorzy.

Pod koniec kwietnia br. amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) poprosiła kilka chińskich firm o wyjaśnienie, dlaczego nie należy odbierać im zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie Stanów Zjednoczonych. Odpowiednie listy wystosowano do czterech operatorów telekomunikacyjnych: China Telecom Americas, China Unicom Americas oraz Pacific Networks wraz ze spółką zależną ComNet.

W maju 2019 r. członkowie FCC jednogłośnie przegłosowali odmowę prawa do świadczenia usług w USA państwowej chińskiej firmie telekomunikacyjnej China Mobile Ltd. Komisja powoływała się przy tym na ewentualne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego: obawiano się, że chiński rząd wykorzysta zgodę w celu prowadzenia działalności szpiegowskiej w Stanach Zjednoczonych.

 

Nie podlegamy władzom

Na razie na wezwanie FCC odpowiedziały Pacific Networks i ComNet. W liczącym 92 strony piśmie przedstawiciele obu firm oświadczyli, że dotychczas ani rząd Chińskiej Republiki Ludowej, ani władze Komunistycznej Partii Chin nie nalegały na podjęcie jakichkolwiek działań, które zagroziłyby interesom bezpieczeństwa narodowego i organów ścigania Stanów Zjednoczonych. Firmy przypomniały, że działają w USA już od 20 lat i do tej pory nie stawiano im zarzutów naruszania amerykańskiego prawa ani rozporządzeń wydawanych przez FCC. Podkreśliły również, że „nie tylko działały niezależnie od rządu chińskiego", ale też „współpracowały z rządem Stanów Zjednoczonych".

Poprzednią koncesję na świadczenie usług Pacific Networks i ComNet otrzymały od FCC 10 lat temu. Pacific Networks oferuje międzynarodowe usługi głosowe, odsprzedając amerykańskim operatorom łącza na zasadach hurtowych. Z kolei ComNet zapewnia łączność z abonentami końcowymi na całym świecie, globalną obsługę kart SIM oraz obsługę międzynarodowych kart telefonicznych. Federalna Komisja Łączności przyznaje, że nie miała przez dekadę zastrzeżeń co do działalności operatorów, ale od wydania ostatniej koncesji „znacznie wzrosło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze strony władz Chin".

China Telecom Americas oraz China Unicom Americas nie udzieliły dotychczas odpowiedzi na pismo FCC.

fot. FCC


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto