A A A

Chrome: generowanie kodów QR

25 listopada 2020, 09:00
Jak za pośrednictwem przeglądarki Google'a przekazywać odsyłacze internetowe z wykorzystaniem dwuwymiarowych kodów?
Chrome: generowanie kodów QR

Puść to kodem

Opracowane już w 1994 roku kody QR pozwalają łatwo przekazywać różnego rodzaju informacje – na przykład adresy URL. Tymczasem programiści odpowiedzialni za przeglądarkę Chrome wbudowali w nią funkcję odpowiedzialną za generowanie takich właśnie kodów. Na razie ma ona status eksperymentalny, ale łatwo ją włączyć. Pokażemy jak to zrobić w desktopowym wydaniu browsera oraz w jego wersji dla systemu Android.

 

Windows, Chrome OS, macOS i Linux

Aby uaktywnić funkcję generowania kodów QR w przeglądarce działającej na maszynach stacjonarnych należy wpisać w polu adresu frazę chrome://flags, a następnie odszukać flagę Enable sharing page via QR code i ustawić jej status na Enabled:

Po naciśnięciu przycisku Relaunch i ponownym uruchomieniu Chrome'a można już tworzyć kody QR. Gdy odwiedzimy dowolną stronę WWW, po prawej stronie paska adresu pojawi się symbol kwadratu. Wystarczy go kliknąć, aby wygenerować kod odpowiadający otworzonej właśnie stronie:

Sam kod QR możemy zeskanować lub zapisać na dysku, klikając przycisk Pobierz.

 

Android

W przypadku tego systemu postępujemy niemal tak samo – tyle, że po wpisaniu w polu adresu ciągu chrome://flags musimy odnaleźć i aktywować dwie flagi. Pierwszą jest Chrome Sharing Hub, zaś drugą – Chrome Share QRCodes. Zmieniamy ich status na Enabled i restartujemy przeglądarkę (Relaunch):

Znowu możemy otworzyć dowolną stronę WWW. Tym razem wywołujemy menu Chrome'a, klikając symbol trzech kropek w górnym prawym rogu okna przeglądarki i wybieramy pozycję Udostępnij.... Zobaczyy, że do wyboru mamy nową opcję – Kod QR:

fot. Google, Xavier Turpain – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościNie tylko mysz...
21 stycznia 2021
Na kartce z naszego kalendarza IT widnieje data 30 stycznia 1925 roku. To dzień, w którym...

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto