A A A

Chrome wyciszy powiadomienia

9 stycznia 2020, 08:25
Programiści Google'a obiecują, że przeglądarka Chrome otrzyma mniej inwazyjny interfejs użytkownika.
Chrome wyciszy powiadomienia

Zespół odpowiedzialny za przeglądarkę Chrome zapowiedział, że w kolejnym wydaniu oprogramowania pojawi się funkcja blokowania okienek zawierających komunikaty „Strona prosi o pozwolenie na pokazywanie powiadomień" (lub podobne). Udogodnienie takie zastosowano już w najnowszej wersji Firefoksa.

Z wpisu w blogu Google'a wynika, że użytkownicy przeglądarek skarżą się coraz częściej na wyskakujące okna z prośbą o zezwolenie na dostarczanie powiadomień (podobnie jak na komunikaty o wykorzystywaniu na stronie plików cookie). Z tego właśnie powodu w 80. wersji Chrome'a zastąpi je ikona przedstawiająca przekreślony symbol dzwonka, umieszczona z prawej strony paska adresu. Po jej kliknięciu zostanie wyświetlone okno zawierające komunikat „Powiadomienia są automatycznie blokowane w przypadku wszystkich stron, chyba że na nie zezwolisz".

Nowy, mniej dokuczliwy interfejs będzie włączany automatycznie dla wszystkich użytkowników, którzy zazwyczaj odrzucają prośby o pozwolenie na dostarczanie powiadomień. Domyślnie blokowane będą też komunikaty witryn, które charakteryzują się dużym odsetkiem odrzuconych próśb o zezwolenie na przesyłanie powiadomień. O włączeniu lub wyłączeniu tego mechanizmu (a także o ewentualnych wyjątkach w zasadach stosowania blokad dla wybranych stron WWW) zdecyduje użytkownik przeglądarki.

Z opisywanym ulepszeniem można zapoznać się już teraz, instalując eksperymentalną wersję Chrome'a (z linii Canary) w wersji 80 lub 91. Po wydaniu polecenia Ustawienia | Prywatność i bezpieczeństwo | Ustawienia witryn | Powiadomienia pojawi się okno konfiguracyjne, w którym umieszczono dwa przełączniki: Strony mogą prosić o zgodę na wysyłanie powiadomień oraz Pokazuj wiadomości dyskretnie (blokuje powiadomienia, by Ci nie przeszkadzały). Drugi z nich pozwala aktywować (lub wyłączać) funkcję cichego powiadamiania. Użytkownik ma też do dyspozycji sekcje Blokuj i Zezwalaj, dzięki którym jest w stanie zdefiniować wyjątki od zasad blokowania witryn internetowych.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto