A A A

Chrome wyciszy powiadomienia

9 stycznia 2020, 08:25
Programiści Google'a obiecują, że przeglądarka Chrome otrzyma mniej inwazyjny interfejs użytkownika.
Chrome wyciszy powiadomienia

Zespół odpowiedzialny za przeglądarkę Chrome zapowiedział, że w kolejnym wydaniu oprogramowania pojawi się funkcja blokowania okienek zawierających komunikaty „Strona prosi o pozwolenie na pokazywanie powiadomień" (lub podobne). Udogodnienie takie zastosowano już w najnowszej wersji Firefoksa.

Z wpisu w blogu Google'a wynika, że użytkownicy przeglądarek skarżą się coraz częściej na wyskakujące okna z prośbą o zezwolenie na dostarczanie powiadomień (podobnie jak na komunikaty o wykorzystywaniu na stronie plików cookie). Z tego właśnie powodu w 80. wersji Chrome'a zastąpi je ikona przedstawiająca przekreślony symbol dzwonka, umieszczona z prawej strony paska adresu. Po jej kliknięciu zostanie wyświetlone okno zawierające komunikat „Powiadomienia są automatycznie blokowane w przypadku wszystkich stron, chyba że na nie zezwolisz".

Nowy, mniej dokuczliwy interfejs będzie włączany automatycznie dla wszystkich użytkowników, którzy zazwyczaj odrzucają prośby o pozwolenie na dostarczanie powiadomień. Domyślnie blokowane będą też komunikaty witryn, które charakteryzują się dużym odsetkiem odrzuconych próśb o zezwolenie na przesyłanie powiadomień. O włączeniu lub wyłączeniu tego mechanizmu (a także o ewentualnych wyjątkach w zasadach stosowania blokad dla wybranych stron WWW) zdecyduje użytkownik przeglądarki.

Z opisywanym ulepszeniem można zapoznać się już teraz, instalując eksperymentalną wersję Chrome'a (z linii Canary) w wersji 80 lub 91. Po wydaniu polecenia Ustawienia | Prywatność i bezpieczeństwo | Ustawienia witryn | Powiadomienia pojawi się okno konfiguracyjne, w którym umieszczono dwa przełączniki: Strony mogą prosić o zgodę na wysyłanie powiadomień oraz Pokazuj wiadomości dyskretnie (blokuje powiadomienia, by Ci nie przeszkadzały). Drugi z nich pozwala aktywować (lub wyłączać) funkcję cichego powiadamiania. Użytkownik ma też do dyspozycji sekcje Blokuj i Zezwalaj, dzięki którym jest w stanie zdefiniować wyjątki od zasad blokowania witryn internetowych.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto