A A A

Co Polacy wiedzą o procesie cyfryzacji?

7 października 2009, 13:51
Co Polacy wiedzą o procesie cyfryzacji?

Polacy deklarują chęć korzystania z takich usług, jak np. Multiroom czy PVR, nawet jeśli wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami – wynika z sondy przeprowadzonej pod koniec września na zlecenie CYFRY+. Jednak wiedza nt. nowoczesnych technologii i procesu cyfryzacji wciąż jest niewystarczająca.

JAKIE INNOWACJE DOCENIAJĄ POLACY


Polacy pytani podczas sondy ulicznej o możliwość dostosowania telewizji do własnych potrzeb, podkreślali chęć korzystania m.in. z telewizji wysokiej rozdzielczości, możliwości nagrywania i oglądania ulubionych programów bez konieczności dostosowania się do ramówki telewizyjnej. O ile rozszyfrowanie nazw technologii, takich jak np. HD (High Definition), VOD (Video On Demand) czy PVR (Personel Video Recorder) sprawiło Polakom biorącym udział w sondzie problem, to korzyści i funkcjonalności kryjące się za tymi skrótami uznawali za bardzo przydatne. Podkreślali, że takie rozwiązania stanowiłyby dla nich duże udogodnienie.

Według uczestników sondy jednym z najbardziej pożądanych udogodnień związanych z korzystaniem z telewizji jest możliwość niezależnego oglądania różnych programów na dwóch odbiornikach w ramach jednego abonamentu, czyli usługa Multiroom. Jak podkreślają Polacy, takie rozwiązanie zlikwidowałoby istniejący w wielu domach problem tzw. walki o pilota. Dzięki tej usłudze abonenci nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych programów i mogą pogodzić swe preferencje programowe z gustami innych domowników.

Główną zaletą cyfrowego przekazu według Polaków biorących udział w sondzie jest możliwość dostosowania telewizji do indywidualnych potrzeb widza. Decydują o tym przede wszystkim doskonała jakość obrazu HD i dźwięku Dolby Digital. Polacy wskazują również na funkcję zatrzymywania i cofania emisji „na żywo” oraz nagrywania i odtwarzania programów w dogodnym dla siebie momencie za pomocą dekoderów wyposażonych w PVR. Uczestnicy sondy ceniliby także możliwość wypożyczenia najnowszych hitów filmowych bez konieczności wychodzenia z domu (VOD).

Zdecydowaną chęć korzystania z takich funkcji deklarują również osoby, które wcześniej nie słyszały o tego typu rozwiązaniach. „Możliwość nagrywania programów i odtwarzania ich w dowolnym momencie to bardzo dobry pomysł. Po powrocie do domu mogę obejrzeć to, co chcę. Na pewno dodatkowo bym za to zapłacił” –  powiedział jeden z uczestników sondy.

CYFRYZACJA


Cyfrowa rewolucja to zjawisko zdecydowanie bardziej rozpoznawane wśród młodych osób. „Telewizja cyfrowa daje o wiele większe możliwości niż analogowa; jakość obrazu i dźwięku jest nieporównywalnie lepsza” – mówił jeden z uczestników sondy. Starsi ludzie wyrażają większą obawę związaną z przejściem na cyfrowy przekaz telewizyjny. Najczęściej wskazywanymi barierami są wg nich zbyt wysokie koszty związane z dostosowaniem sprzętu do odbioru cyfrowego przekazu telewizyjnego oraz opory przed nowinkami technologicznymi. W większości przypadków wynikają one jednak z niewiedzy na ten temat.

 „Cyfryzacja to proces, który będzie dotyczyć każdego z nas. Brak wiedzy wśród Polaków na ten temat w zaledwie cztery lata przed przejściem z nadawania analogowego na cyfrowe to sygnał, że należy położyć większy nacisk na informowanie o procesie cyfryzacji i korzyściach z niego płynących” – komentuje Bertrand Le Guern.

Z danych CYFRY+ wynika, że już ponad 160 000 abonentów platformy może, bez dodatkowych opłat, odbierać sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej, dzięki tunerom DVB-T wbudowanym w najnowsze dekodery platformy.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto