A A A

Co dalej z 5G?

29 kwietnia 2020, 14:00
Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza zmiany w prawie telekomunikacyjnym, które wpłyną na zawieszoną aukcję 5G.
Co dalej z 5G?

Ministerstwo Cyfryzacji reaguje.

Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Cyfryzacji wynikają z konieczności dostosowania się Polski do wytycznych UE i wdrożenia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EECC). Dzięki nowym przepisom abonenci firm telekomunikacyjnych będą mogli korzystać ze zwiększonych uprawnień. Zarówno jeśli chodzi o sposób komunikacji z firmami oraz przepływ informacji między dostawcą a klientem, jak i bezpieczeństwo użytkowników.

Sieć 5G w Polsce w końcu powstanie, jednak prowadzona dotychczas aukcja zostanie unieważniona, zamiast wisieć w zawieszeniu, a maszty będzie można montować na terenie kraju pod warunkiem spełnienia zmodyfikowanych warunków.

 

Prawa abonenta

Zwiększenie uprawnień abonentów wiąże się m.in. z obecną sytuacją i ograniczoną możliwością opuszczania domu. Po wprowadzeniu zmian w prawie telekomunikacyjnym abonent będzie mógł rozwiązać umowę z operatorem, korzystając ze skrzynki mailowej i wysyłając wniosek drogą internetową.

Poza tym na operatorów zostanie narzucony obowiązek informowania klientów o automatycznym przedłużeniu umowy, gdy wystąpi taka sytuacja, oraz jednoczesnego załączenia informacji o tym, jak umowę można rozwiązać. Czas na wykonanie tego obowiązku to 30 dni przed upływem okresu zawarcia automatycznie przedłużonej umowy.

Ponadto, jeśli w ofercie firmy pojawią się korzystniejsze dla abonenta opcje, z których może skorzystać, operator będzie miał obowiązek poinformowania go o takiej możliwości. Dochodzi także wymóg monitorowania poziomu wykorzystania usług sprzedanych abonentom.

Użytkownik natomiast, zmieniając dostawcę internetu, zyska prawo do zachowania ciągłości umowy. Nowe przepisy mają  też zapewnić większe bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych.

 

To co z tym 5G?

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) każda nowa technologia jest oceniana w taki sposób, by mieć pewność, że nie zagraża zdrowiu obywateli. Zgodnie z przepisami UE narażenie na promieniowanie elektromagnetyczne musi być ograniczone ściśle według wytycznych. Jak zapewnia UKE, sieć 5G spełnia te wymagania, a nawet daje wyniki plasujące się dużo poniżej zalecanych wskaźników.

Nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, jednak faktem jest, że niezależnie od opinii społeczeństwa sieć 5G zostanie wprowadzona do użytku na terenie naszego kraju.

Komisja Europejska aktualnie pracuje nad rozporządzeniem określającym właściwości bezprzewodowych punktów dostępu. W teorii chodzi o zapewnienie jak najwyższej ochrony przed wpływem pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka.

Pozostająca w stanie zawieszenia aukcja dotycząca 5G została unieważniona, a kolejne postępowanie mające na celu wprowadzenie w Polsce sieci telekomunikacyjnej nowej generacji zostanie powtórzone po wdrożeniu standardów unijnych.

fot. Daria Volkova

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto